Vládní koalice chce prosadit změnu obsazování Rad České televize a Českého rozhlasu. Je připravena na noční jednání

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob (ČTK / Šimánek Vít)

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob | FOTO: ČTK / Šimánek Vít

Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob věří, že změnu obsazování Rad České televize a Českého rozhlasu vládní koalice prosadí v prvním čtení dnes během dne, je ale přichystán i na noční jednání. “Budeme jednat tak dlouho, dokud se nám to nepodaří,” prohlásil před zahájením mimořádné schůze. Návrh označil za průlomový.

K předloze se očekává dlouhá diskuse vzhledem k odmítavému postoji opozičních hnutí ANO a SPD. Do volby členů Rad České televize a Českého rozhlasu chce vláda zapojit senát. Nyní volí radní obou veřejnoprávních médií jen poslanci. Změnou se podle Jakoba stanou rady nezávislejší na sněmovně.

Hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec Ivo Vondrák (ANO) (ČTK)

Předseda volebního výboru Aleš Juchelka (ANO) novinářům řekl, že poslanci jeho klubu nechtějí dnešní projednávání zákona zdržovat. Sám bude ale navrhovat zamítnutí předlohy.

Předseda sněmovní frakce lidovců Marek Výborný na tiskové konferenci připomněl, že novela také zpřísňuje vymezení organizací, které mohou předkládat návrhy kandidátů. Zástupci opozičních ANO a SPD pokládají navrhované změny za pokus politicky ovládnout obě veřejnoprávní média. Naopak ministr kultury Martin Baxa (ODS) tvrdí, že cílem novely je posílení jejich nezávislosti.

“Předložená novela není ničím jiným než politickým aktem. Jediným cílem je ovládnout demokraticky zvolené kontrolní orgány veřejnoprávních médií s cílem dosadit na místa postupně své kandidáty,” reagoval Juchelka. O návrhu se podle něj dostatečně nediskutovalo, neprošel veřejnou debatou. Kritizoval také svolání mimořádné schůze kvůli této předloze. Taková jednání by se podle Juchelky měla svolávat jen tehdy, když je něco nutné akutně schválit.

Předlohu měli poslanci projednávat v prvním čtení v polovině července, dohodli se na odkladu. Na programu schůze byla naposledy zhruba před třemi týdny. Tehdy zabránil zahájení prvního čtení lídr SPD Tomio Okamura, který tři hodiny navrhoval změny programu schůze. U mimořádných schůzi takový obstrukční postup poslanci využít nemohou, navržený program nelze měnit ani upravovat.

Senátoři by měli podle vládní předlohy volit vždy třetinu radních České televize a Českého rozhlasu. V případě televizní rady by horní komora obsazovala šest míst, přičemž celkový počet členů by vzrostl z nynějších 15 na 18. Do Rady Českého rozhlasu by senát vybíral tři členy, zůstala by devítičlenná. SPD v horní komoře zastoupení nemá, ANO má na rozdíl od nejpočetnějšího klubu ve sněmovně jeden z početně nejslabších senátorských klubů. Kandidáty do obou rad by mohly podle novely navrhovat výhradně organizace s nejméně desetiletou historií, tedy nikoli například nově založené.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články