Důvěra veřejnosti ve vládu a její představitele klesá, což se projevuje na její soudržnosti. Nechala zajít situaci kolem koronaviru příliš daleko a ztratila nad ním kontrolu. Důvěře jí nepřidá, když premiér Babiš hází vinu na občany, ačkoli měl v létě k dispozici data o druhé vlně epidemie.
Babišovo hnutí si dosud nemohlo na přízeň veřejnosti stěžovat, i když jeho dominanci napomáhala roztříštěnost demokratické opozice, a z toho plynoucí nevýhodný přepočet poslaneckých mandátů. Ještě donedávna se zdálo, že pozice ANO je neotřesitelná, aspoň podle průzkumů, které mu stále přisuzovaly kolem 30 procent preferencí.
Zlom v podpoře ANO
S podporou ANO nezamávala ani uměle natahovaná kauza Čapí hnízdo, úzce s ní související podezřelý úklid Andreje Babiše juniora na Krym, prorůstání oligarchických chapadel do státní správy, nebo setrvalý střet zájmů, skandálně propíraný i na evropské úrovni.
Donedávna s ní nepohnula ani epidemie čínského viru, jelikož se vláda mohla chlubit relativně slušnými výsledky v první vlně. Za cenu tvrdého direktu ekonomice a především sektoru služeb, který se podílí 60 procenty na hospodářském výkonu.
Ke zlomu došlo během posledních dvou měsíců, kdy se z České republiky prodávané premiérem Babišem jako vzor ostatním, stal ostudný propadlík, dávaný za příklad katastrofy, které je nutné se vyhnout.
Nejvýstižněji tuto proměnu charakterizují dvě situace. Ještě koncem srpna se premiér Babiš na mezinárodním fóru V4 povýšeně chvástal, že je Česká republika v boji s covidem nejlepší. Dnes je v čele zemí nárůstem nových případů a hospitalizovaných, vláda staví polní nemocnice a žádá EU o humanitární pomoc.
Prvním signálem krajské volby
Prvním signálem měnících se nálad ve společnosti byl výsledek krajských a senátních voleb, kde se už částečně projevila deziluze z chování vlády. Hnutí ANO sice krajské volby vyhrálo, ale průzkumy mu přisuzovaly o deset procent víc. V senátních volbách získaly vládní strany jediný mandát.
Dostatečně nezabrala předvolební výměna do té doby premiérem chráněného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, což bylo faktickým přiznáním nezvládnuté situace v resortu.
Nestačily ani předvolební „dárečky“ voličské základně ANO seniorům v podobě rouškovného a spektakulárního rozeslání několika čínských roušek a respirátoru v hodnotě 90 korun. Nepomohl ani příslib zrušení superhrubé mzdy a její nahrazení patnáctiprocentní daní z hrubé mzdy, z něhož nyní vláda potichu vycouvává.
Propad důvěry
Hluboký propad důvěry ve vládu signalizují i aktuální průzkumy veřejného mínění. Nejde jen o volební preference, které mají koaliční strany ANO, ČSSD a KSČM nejnižší od parlamentních voleb před třemi lety.
Z říjnového průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že dvě třetiny lidí nejsou spokojeny se současnými kroky vlády. Důvěřuje jí pouhá desetina mladých lidí, u starších téměř polovina. Pouhá pětina dotázaných míní, že Babišova vláda krizi zvládá.
Pokles důvěry ve vládu a její představitele signalizuje i průzkum agentury Kantar. S politickou situací bylo na jaře spokojeno 62 procent lidí, v současnosti je to jen 27 procent. V souvislosti s řešením epidemie padá i důvěryhodnost šéfa ANO. Nejvíce lidí dnes věří odborníkům, nejméně premiérovi.
Babišovi věří jen 36 procent respondentů a o jím vyzdvihované roli krizového manažera nepřesvědčil ani všechny svoje voliče. Jeho schopnostem důvěřuje 88 procent příznivců ANO, ale jen 15 procent voličů opozičních stran.
Premiérovi neprospívá přehazování odpovědnosti za vlastní selhání na veřejnost, kterou konejšil vítězným premiantstvím, a dnes znovu utahuje šrouby. To špatně snášejí stovky tisíc firem a domácností, které jedou na doraz, a stát jim není schopen pomoci.
V krizi je i vláda
Současný vývoj epidemie se odráží ve vládní krizi. Jan Hamáček se sice po třech volebních debaklech drží zuby nehty v křesle předsedy ČSSD, ale žádný životadárný impuls už nepřinese. Jeho sázka na vládní spolupráci s dominantním ANO ztroskotala a nasměrovala sociální demokracii mimo poslaneckou sněmovnu.
Sypání popele na hlavu ministry ČSSD v čele s Hamáčkem, že měla vláda přitvrdit o několik týdnů dřív, dnes nezní věrohodně. Naopak je pokrytecké, protože mohli situaci vyhrotit nejpozději koncem srpna, kdy premiér Babiš populisticky zasáhl a zmírnil pravidla pro nošení roušek. Neřídil se odbornými stanovisky, ale podbízivým marketingem, který ho nyní sráží na kolena.
Dnes platí pro vládní koalici staré pravidlo „společně chyceni, společně pověšeni“, a žádné výmluvy nebo odkazy na obětování ministra Vojtěcha nepomohou. Naopak existuje vážné podezření, že vláda postupovala před říjnovými volbami účelově, aby si vylepšila volební vyhlídky.
Upřímné přiznání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, že „teďkon musíme všichni slíznout ten bordel, co ten Babiš udělal“, neladí s oficiální vládní propagandou, jak všichni společně makají a premiér neví o tom, že by on a jeho vláda v něčem pochybili. Maláčová je pravdě blíž.
Vzpouzejí se i komunisté, kteří podobně jako ČSSD doplácejí na spojenectví s oligarchou. Jejich šéf Vojtěch Filip končí, a už jen proto si může dovolit vydírat Babiše, že nepodpoří státní rozpočet na příští rok, pokud v něm neškrtne deset miliard na obranu. Další tolerance vlády je po listopadovém sjezdu KSČM a výměně vedení nejistá.
Data byla v srpnu
Volební kampaň ANO byla nastavena na výčtu úspěchů „Ukázaná platí“, mnohdy domnělých, jimž měl dominovat mýtus premiéra Babiše jakožto úspěšného bojovníka s covidem. Jakékoli narušení tohoto scénáře případným zaváděním tvrdých restrikcí by mohlo poškodit tento marketingový obraz, zakrývající realitu.
ČSSD se před volbami ráda svezla a důsledky tohoto nezodpovědného počínání jsou dnes nedozírné. Tvrdší restrikce vláda zavedla až po volbách, o měsíc později než mohla, a tím zásadně přispěla k současnému turbulentnímu rozmachu epidemie.
To je velmi vážná věc. Premiér Babiš se dnes vymlouvá, že mu nikdo v létě nedodal data a matematické modely, které by signalizovaly následný dramatický vývoj. Tím bezděky přiznává, že byl obklopen diletanty, kteří ho včas nevarovali. Včetně současného ministra Prymuly, jehož si po odchodu z resortu zdravotnictví stáhl jako zmocněnce na úřad vlády.
Pravda však může být ještě horší. Proti Babišovým slovům se ohradil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. „Není pravda, že jsme nic nedodávali. Po stránce modelů bylo v půli srpna jasné všem, že přijde druhá vlna,“ tvrdí Dušek. Veškeré modely a analýzy dodával ministerstvu zdravotnictví.
Pokud měla vláda k dispozici data o druhé vlně, která utajila před veřejností i opozicí a nekonala, byl by to nebezpečný hazard s tisíci životů, hraničící s trestným činem obecného ohrožení. Jen kvůli marketingu premiéra Babiše, který narazil na svoje limity. Teď se tyto manipulace vracejí jako bumerang a doplácejí na to všichni.