Vládní mise Babiše byla úspěšná. Za jeden rok vzrostlo jeho jmění o 6 miliard

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

S vyhazovem Andreje Babiše z vlády je čas na bilancování. I přes neslavný konec bude Babiš na dobu svého ministrování vzpomínat s úsměvem. Třeba proto, že zásadně rozšířil svůj majetek. Podle časopisu Forbes vzrostlo jeho jmění jen za rok 2015 o šest miliard korun. Informace časopis zveřejnil už v říjnu loňského roku. Údaje za rok 2016 ještě nejsou k dispozici. „Agrofert loni (v roce 2015) rekordně vydělával. EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, vyrostla na 17 miliard korun. Úspěšně se prodávala hnojiva, kterým se letos (2016) už tolik nedaří, a vůbec celé potravinářsko-chemické uskupení dobře šlapalo,“ píše česká mutace časopisu Forbes.

Hodnota Babišova majetku se pohybuje okolo 70 miliard korun. I když po vstupu do vlády jeho jmění rychle roste, záda nejbohatšího Čecha Petra Kellnera má stále v nedohlednu.

Kellnerův majetek Forbes odhaduje na 225 miliard korun. Jeho investiční skupina PPF již delší dobu boduje především v zahraničí. Po Rusku se nyní soustřeďuje na Asii.

Babiš oproti tomu těží z tuzemského trhu. Významným zdrojem příjmů firem místopředsedy vlády jsou přitom státní zakázky, obchody, ve kterých je účasten stát, případně kde stát určuje podmínky transakcí. Jedná se třeba o známý případ přimíchávání bionafty do paliv. To má na starost společnost Čepro, jejímž jediným akcionářem je ministerstvo financí řízené Babišem.

Podle posledních údajů nyní Babišovy firmy Preol a Primagra dodávají Čepru 87 % veškeré bionafty. Ještě před několika lety to přitom bylo 50 %. Babišovým „bionaftovým“ společnostem konkurovala v Česku jen ústecká Kratolia, která ukončila provoz po zátahu daňové Kobry, která rovněž spadá pod Babišovo ministerstvo financí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]