Vládní ostuda. Na dnešní interpelace nedorazil ani jeden ministr

Eric Drooker

Sněmovní interpelace trvaly dnes dopoledne jen několik minut. Vystoupil pouze předseda KSČM a místopředseda dolní komory Vojtěch Filip, jenž s poukazem na absence ministrů vinil vládu z toho, že dělá velkou ostudu. Předsedající Jaroslava Jermanová následně jednání poslanců přerušila. Schůze bude pokračovat od 11:00.

Poslanci měli diskutovat o Filipově písemné interpelaci na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) ohledně sudetoněmeckého krajanského sdružení. Sobotka se ale z části jednacího dne omluvil. Nebyli přítomní ani další ministři.

„Když se podívám za sebe do lavice vlády, tak tady nikoho nevidím. Takovou ostudu, kterou dělá tato vláda, nedělala ještě žádná, dokonce ani vláda Petra Nečase nedělala tak velkou ostudu. Už toho mám opravdu dost,“ řekl v poměrně emotivním vystoupení Filip.

Sobotku nařkl z toho, že se debatě o interpelaci vyhýbá, když dolní komora její projednávání už dřív odročila do doby, až bude přítomen. „Nevím, jestli jsme stále ještě parlamentní demokracií, nebo jestli je to cochcárna,“ prohlásil Filip. V souvislosti s tím, že Sobotka ohlásil výměnu některých sociálnědemokratických ministrů, předseda KSČM podotkl, že by bylo možná nejlepší, pokud by odešel sám premiér.

Na Filipovo vystoupení nikdo nereagoval. Potom, co se poslanci v 11:00 opět sejdou, by měli projednat zprávu o činnosti ombudsmanky za loňský rok a pařížskou klimatickou dohodu. Odpoledne jsou na programu pravidelné ústní interpelace na členy vlády.

Problém s účastí členů vlády, ale i poslanců na interpelacích je poměrně častý. Z dnešního jednacího dne nebo z jeho části se omluvila desítka členů kabinetu a čtyři desítky poslanců, tedy asi pětina. Ráno přitom bylo do hlasovacího systému přihlášeno jen šest desítek poslanců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]