Vládní podraz na majitele bytů: nájemníkům chce povolit, aby neplatili nájem

Ministryni financí Alena Schillerová a ministryně práce a sociálních věcí Klára Dostálová. Na vládním výjezdu kontrolují vodní dílo Švihov. Jejich kompetence v oblasti vodárenství nejsou známy.  (Twitter Aleny Schillerové)

Ministryni financí Alena Schillerová a ministryně práce a sociálních věcí Klára Dostálová. Na vládním výjezdu kontrolují vodní dílo Švihov. Jejich kompetence v oblasti vodárenství nejsou známy. | FOTO: Twitter Aleny Schillerové

Naprostý podraz na majitele bytů chce příští týden prosadit ve Sněmovně vláda Andreje Babiše. Pokud projde návrh, který tlumočila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, znamenalo by to v konečném důsledku, že nájemníci nebudou muset rok platit nájem v pronajatých bytech a majitel je nesmí vystěhovat. Nájmy by sice nebyly odpuštěny, splatnost dluhu by však byla až v květnu 2021. Jde o extrémní scénář, který by návrh Dostálové umožňoval.

Návrh počítá s tím, že pokud se nájemník kvůli koronavirové krizi dostane v příštích měsících do finanční nouze a nebude platit nájemné, majitel bytu mu nesmí dát výpověď z nájmu. Musí počkat do května 2021, kdy mu tento nájemník má podle návrhu vše doplatit. Co se stane, pokud tento nástroj budou lidé zneužívat, to už vláda neřeší. Mezi nájemníky je totiž nemalá skupina lidí, kteří tuto „pomoc“ zneužijí, přestanou platit nájemné s odvoláním na vládu a v květnu 2021 se odstěhují. Na majiteli bytu potom bude, aby s pomocí soudů dlužné nájemné vymáhal.

Pro majitele domů a bytů je to naprosto likvidační návrh, který by měl fatální dopady. Vláda sice schválila možný odklad splátek hypoték a půjček až na šest měsíců, jenže to nic neřeší. Mnoho lidí v České republice si pořídilo byty a nájemní domy jako investici – na hypotéku. Tu splácí z vybraného nájemného. Pokud chce vláda umožnit, aby nájemníci bydleli rok v soukromých bytech zadarmo, majitelé bytů se jednoduše ocitnou v situaci, kdy nebudou mít z čeho splácet hypotéky.

I kdyby půl roku nemuseli hypotéky splácet, z čeho je mají platit ten druhý půlrok, když nájemníci nebudou muset platit nájem? A z čeho mají platit za tyto nájemníky náklady za energie? A z čeho mají platit údržbu a opravy domu? A co si to vlastně vláda dovoluje? Jde o totální bourání jednoho z oborů podnikání. Cena bytů a nájemních domů se okamžitě propadne. Majitelé budou moci jen sledovat, jak jim nechodí nájmy a jak klesá hodnota jejich nemovitosti. Jen kvůli populistickému, bolševickému a nefér nařízení vlády.

Proč mají na epidemii koronaviru doplácet právě majitelé domů a bytů? Pokud chce stát pomoci nájemníkům, měl by za ně nájem zaplatit nebo jim na něj přispět. Ne nechat veškerou tíhu své „pomoci“ na majitelích domů a bytů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]