Vládní politici i opozice se po Zemanově kritice postavili za BIS

ČTK

Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Bezpečnostní informační služba (BIS) se dnes ohradila proti vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že selhává. V reakci uvedla, že má za sebou úspěšné období a nedávno se jí podařilo rozbít síť jedné z ruských zpravodajských služeb v ČR. Kontrarozvědku podpořili i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), kteří BIS i její vedení označili za profesionály. Zemanově vyjádření s výjimkou KSČM dnes oponovaly i sněmovní strany. Podle Zemana nejsou ve výročních zprávách BIS žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. Politici v té souvislosti zmiňovali, že Zeman má k oběma zemím blízké vazby.

BIS tento týden zveřejnila zprávu, kde varuje před špiony, kteří mimo jiné působí na ruském a čínském velvyslanectví. Upozornila na lehkovážný přístup českých politiků a státních zaměstnanců, z nějž cizí zpravodajci těží. Zeman ale TV Barrandov řekl, že ani v neveřejné části zprávy nejsou žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. Výroční zprávu označil za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. BIS podle něj naopak selhává v odhalování islámských teroristů v ČR.

Rozvědka tvrzení odmítla. „Máme za sebou mimořádně úspěšné období spolupráce s bezpečnostními složkami v ČR i řadu úspěchů ve spolupráci se zahraničními partnery,“ reagoval ředitel BIS Michal Koudelka. Připomněl, že za posledních pět let BIS zamezila desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti. „Naše zákonné adresáty jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost,“ uvedl. Zákonnými adresáty jsou prezident, premiér a někteří ministři.

Koudelkovo vyjádření zkritizoval Hrad. „Je nepřijatelné, aby ředitel BIS fakticky vystupoval v roli politika. ČR je demokratickou zemí, nevládne v ní jakákoliv tajná služba. Pan prezident si váží všech kvalitních pracovníků BIS, kteří pracují pro svou vlast a ctí principy demokracie a svobody,“ napsal na Twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Na dotaz ČTK, zda měl Zeman před svým čtvrtečním vyjádřením k dispozici informace o rozbití sítě špionů, Ovčáček opáčil, že „může pouze konstatovat, že za svými slovy“ si prezident „samozřejmě stojí“.

Babiš ČTK napsal, že BIS odvádí profesionální práci, ke které neměly výhrady vláda ani výbory Sněmovny. S prací kontrarozvědky je spokojen i Hamáček. BIS včetně ředitele Koudelky považuje za profesionální. Koudelka má plnou podporu a podle Hamáčka ho kabinet znovu navrhne na generála. Hrad návrh dostal už dvakrát, ale Zeman mu nevyhověl. Podle spekulací médií mohly být důvodem rozdílné názory BIS a Zemana v kauze otrav novičokem.

BIS se zastali další politici s výjimkou předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Zeman má víc informací a šéf komunistů víc věří jemu než výroční zprávě. Další politici naopak byli kritičtí spíš k Zemanovi, často připomínali Zemanovy vazby na Rusko a Čínu, kterých se týkaly ve výroční zprávě rozsáhlé pasáže. Šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) chce záležitost probrat v senátním výboru.

BIS je zpravodajskou službou, která působí uvnitř českého území. Za úkol má identifikaci, sledování a sběr informací o aktivitách cizí moci a osob jednajících v cizím zájmu na českém území. Mezi hlavní oblasti jejího zájmu patří terorismus, organizovaný zločin, kybernetická bezpečnost, ekonomické zájmy státu a ochrana demokracie a ústavnosti.

BIS je jako instituce apolitická a nemá represivní pravomoc – nemůže tak nikoho zadržet, zatýkat či vyslýchat. Její činnost definuje zákon o zpravodajských službách, který také stanovuje, komu kontrarozvědka předává zprávy. Prezidenta, premiéra a příslušné ministry BIS informuje bezprostředně v případech, které nesnesou odkladu. Státní a policejní orgány má BIS povinnost informovat v případech, které patří do jejich působnosti. Vláda a prezident s vědomím kabinetu ukládají podle zákona zpravodajským službám úkoly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner