Vládní pomoc firmám po koronaviru? Většinu platí Evropská unie, jen se o tom mlčí

Tisková konference vlády: Adam Vojtěch, Marie Benešová, Karel Havlíček, Alena Schillerová, a Jana Maláčová  (ČTK)

Tisková konference vlády: Adam Vojtěch, Marie Benešová, Karel Havlíček, Alena Schillerová, a Jana Maláčová | FOTO: ČTK

Bývalý prezident Václav Klaus v rozhovoru pro Lidové noviny, které patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, uvedl, že se vláda během koronavirové pandemie „uchýlila do ilegality“. Stejně tak vláda prezentuje pomoc postiženým firmám a podnikatelům jen jako svoje dílo. Deník FORUM 24 proto požádal zástupce Evropské komise o informace o tom, v jaké míře se na částkách podílela Evropská unie.

Klaus se stejně jako řada dalších politiků včetně současného prezidenta Miloše Zemana snažil vyvolat dojem, že Evropská unie byla v době pandemie nečinná a členským státům nijak nepomohla. V kompetenci Evropské unie ale není společná zdravotnická politika, je teda potřeba podívat se zejména na ekonomické kroky EU.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

V programu COVID I pochází z celkové částky asi 1 miliarda korun zhruba polovina z prostředků Evropské unie. U programu COVID II je to už celá částka 5 miliard korun. V případě COVID Praha EU poskytla taktéž celou částku 600 milionů. Vlajkovou lodí ministerstva práce a sociálních věcí je program ANTIVIRUS. Česko na něj díky EU získá téměř padesát miliard korun (dvě miliardy eur).

Členským státům má pomoci vypořádat se s dopady koronavirové epidemie i tzv. evropský fond obnovy (oficiálně „NewGenerationEU“), kde je pro ČR na v rámci Víceletého finančního rámce 2021–2027 určeno téměř 9 miliard eur (cca 230 miliard korun) a dalších cca 15,4 miliardy eur (410 miliard korun) na půjčky. EU spolufinancovala i návraty pěti tisíc Čechů, kteří uvízli během pandemie ve světě.

Pokoronavirové záchranné programy nejsou jediným případem, kdy česká vláda vůbec nezmínila podíl Evropské unie. Naposled se tak stalo u opravy Wieserova domu v Terezíně, kterou se pochlubil premiér Andrej Babiš na sociálních sítích. Jak jsme informovali, pětaosmdesát procent zaplatila Evropská unie a zbylých deset procent město Terezín.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]