Vládní poslanci si prohlasovali další poslední nouzový stav. Jednání bylo fraška v režii SPD

Předseda SPD Tomio Okamura a premiér Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Předseda SPD Tomio Okamura a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Páteční schůze poslanecké sněmovny měla mít předpokládaný průběh. Vládní většina v dolní komoře parlamentu si podle očekávání odhlasovala prodloužení nouzového stavu, který nově skončí 11. dubna. Předcházelo tomu ovšem něco, co nemá se standardním jednáním ve vyspělé demokracii nic společného.

Poslanci SPD se totiž rozhodli, že udělají cokoliv pro to, aby vládě znemožnili nechat stav nouze poslat do jeho další fáze. To se sice okamurovcům nepodařilo, jednoznačně ovšem ukázali, že jejich role ve sněmovně je všechno, jen ne konstruktivní.

Začátek schůze se ještě nesl v duchu odporu opozice vůči svévoli ministra průmyslu v otázce dostavby Dukovan. Karel Havlíček se totiž přes bezpečnostní varování a ujednání vlády rozhodl, že tendr bude přístupný i pro ruský Rosatom. Po důrazných vystoupeních Jana Bartoška a Zbyňka Stanjury raději premiér situaci uklidnil a slíbil, že na pondělí svolá Radu bezpečnosti státu a celou věc znovu proberou.

Premiér Andrej Babiš (vlevo) hovoří s ministrem zdravotnictví Janem Blatným na schůzi Sněmovny 26. února 2021 v Praze. (ČTK)

Poté už se Andrej Babiš a Jan Blatný pustili do přesvědčování již přesvědčených poslanců. Situace a přímého přenosu České televize však využil Tomio Okamura a poslanci jeho hnutí. Díky jejich exhibičním choutkám se tak mohli diváci, které zajímalo, jak dopadne očekávané hlasování, podívat, jak to nemá vypadat. Plejáda poslanců, které dodnes nikdo neviděl, si totiž připravila velkou prezentaci dezinformací.

Snůšku lží a výmyslů doplnila i současná šéfka Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková a dvojice “rebelujících” poslanců Volný-Bojko. Jednání o prodloužení nouzového stavu, které mělo dopředu známý výsledek kvůli tomu, že se komunisté vrátili do “vládních” lavic, se tak proměnilo ve frašku.

Ta vygradovala dalšími vystoupeními Tomia Okamury, který dokola opakoval svůj prvotní projev, aby oddálil hlasování. Když už se zdálo, že se poslanci konečně dostanou k tomu nejdůležitějšímu, opět zasáhl šéf SPD. Jeho žádost o dvouhodinovou přestávku, která měla sloužit ostatním poslaneckým klubům, aby si rozmyslely svá stanoviska a připojily se k okamurovcům, byla definitivní tečkou. 

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

I když se kolem Okamurova požadavku rozhořela půlhodinová diskuse, nakonec se jednání na 120 minut přerušilo. V té době už si nikdo z diváků přenosu nemohl myslet, že sleduje důstojnou podívanou, která by odpovídala současné alarmující situaci. 

Podivné bylo i to, že na většinu jednání, které se týkalo Babišova a Blatného “dítěte”, oba dva chyběli. Sem tam se sice ukázali, ale bylo vidět, že premiér má jistotu, že tentokrát hlasování dopadne podle jeho představ, tak se nenamáhal “být v práci”.

Ačkoliv premiér a ministr zdravotnictví opakovali, že nový nouzový stav skončí 11. dubna a dokonce by od 12. mohly začít některé děti chodit do školy, těžko se tomu věří. Zatím totiž každý nouzový stav byl tím posledním a lidé měli „ještě chvíli“ vydržet. Skutečnou zkouškou ohněm budou Velikonoce, přes které budou mít všichni stále okresní domácí vězení. Vzhledem k tomu, že trpělivost veřejnosti dochází a má být hezké počasí, možná se budeme divit, jak moc už mají občané nouzového stavu plné zuby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]