Vládní poslanci si zkazili vlastní hlasování. Neuvěřitelná fraška, komentuje Ferjenčík

ČTK

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministr vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) | FOTO: ČTK

Členové dolní komory se dnes zabývali vládním návrhem zákona, který by měnil některé zákony v oblasti výběru daní. Diskuze ovšem trvala několik hodin a na programu schůze byly pevně zařazené další body. Poslanci ANO, sociálních demokratů a komunistů se tak pokusili prosadit přednostní projednání novely zákona na zvýšení daní za alkohol a cigarety, ale návrh o pět hlasů přijat nebyl. V Poslanecké sněmovně přitom chybělo jedenáct poslanců zmíněných stran, a tím pádem vlastní koalici s podporou KSČM zkazili i výsledek hlasování.

Hlasování se zdrželo šest sociálních demokratů, tři členové ANO a dva komunističtí poslanci. Kdyby se pokusil někdo z nich hlasování o přednostním zařazení daňového balíčku zpochybnit, mohlo by dojít k jeho opakování. Ti ovšem přítomni nebyli. Celou vládní eskapádu se tak pokusili zachránit dva poslanci hnutí ANO s tvrzením, že oni sami se hlasování také zdrželi, i když tomu tak podle záznamu nebylo. Místopředseda Petr Fiala (ODS) tak následně pokračoval dalšími body programu.

Situaci obratem komentoval i Mikuláš Ferjenčík (Piráti): ,,Neuvěřitelná fraška, dva poslanci ANO, kteří hlasovali pro návrh na přednostní projednání zvýšení daní se pokusili zpochybnit toto hlasování s tvrzením, že na sjetině mají, že se zdrželi, přestože to nebyla pravda. Ostuda,“ uvedl poslanec na Twitteru.

Aktuálně je návrh kritizován především ze strany opozice. Podle nevládních poslanců mají argumenty na snížení závislosti na alkoholu a tabáku pouze zastírat fakt, že cílem vlády je pouze zvýšení celkového výběru daní. Novými příjmy by pak měla financovat stále se zvyšující mandatorní výdaje. Kabinet totiž opakovaně odmítá, aby došlo současně také ke snížení daňového zatížení někde jinde.

Pixabay/stevepb

A samotný návrh na zdanění technických rezerv pojišťoven pak odmítla i Česká národní banka. Podle názoru opozice by to znamenalo přímé ohrožení českého finančního sektoru vůči mimořádným krizím. Ovšem na základě současného rozložení sil nebudou mít opoziční zákonodárci zřejmě dostatek hlasů, aby se jim podařilo přijetí vládního návrhu zvrátit.

Aktualizace: Členům vlády se nakonec podařilo prosadit návrh zpět na program schůze po obědové pauze. Během rozpravy začali poslanci následně předkládat své pozměňovací návrhy. Mezi prvními byl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který navrhl zrušení superhrubé mzdy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner