Vládní řešení koronaviru je jako hašení lesa po požáru. Potřebujeme plán

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Pokud začne nečekaně hořet les, je to katastrofa a je třeba hasit. Vždy se objeví otázky, zda se to nedalo očekávat, když už u sousedů hoří, ale hlavní je za každou cenu požár uhasit. To byl COVID na jaře.

Pokud je ale jen sucho, hrozí riziko požárů a není co hasit, dobrý hospodář se připravuje na to, že les začne hořet. Doufá, že nezačne, ale chystá se na tu nejhorší variantu. Když už začne les doutnat nebo se objeví první ohniska požáru, okamžitě podle připraveného plánu reaguje. Může se ukázat, že přes veškerou přípravu měl plán chyby. Je ale neodpustitelné, pokud žádný plán není a vše se odbývá větou „Až začne hořet, tak to budeme řešit“. To pak nezbývá než ze všech sil hasit a modlit se, aby začalo pršet.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Na začátku prázdnin požár COVID mizel, bylo ovšem stále sucho a existovalo riziko, že začne hořet. To, že na podzim hořet začne, určitě dokonce říkala i vláda s tím, že to bude druhá vlna. Jenže ohniska se objevila už o prázdninách a požár sílil. Bohužel vláda plán nepředstavila.

Teď opět hasíme, takže vláda má v rezervě ještě tu modlitbu.

Já plán v hrubých rysech opakovaně představil. Trval jsem na tom, že by stát měl realizovat i distribuci roušek (už nemáme válečný stav jako na jaře) do škol, veřejných institucí, seniorům a obecně ohrožených skupinám, a to i těm, co jsou v ekonomicky tíživé situaci. Je hrozné, když dítě ztratí roušku, že ho v podstatě nepustí do školy nebo do autobusu. Svá doporučení jsem shrnul do osmi bodů (více zde).

Situace se podle mého názoru bude zhoršovat do té doby, než bude účinný lék či vakcína. Z toho vyplývá, že se roušky asi budou nosit naprosto všude. Obecně to v šíření chorob považuji za správný preventivní krok. Pokud se udělá včas, je bez výjimek důsledně dodržovaný, roušky jsou kvalitní a používají se tak, jak doporučuje výrobce, je tento krok velmi účinný. I proto opakovaně několik měsíců apeluji na vládu, aby podpořila české výrobce roušek, respirátorů a nanoroušek. Včera toto schválil i Zdravotní výbor sněmovny.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš  (ANO) (ČTK)

Chci, aby ale vláda řekla i B. Pokud budeme mít všichni kvalitní a dostupně roušky, pak je na čase debatovat o tom, zda je skutečně důvod, aby byli v dlouhé karanténě i ti, kteří nejsou pozitivně testovaní a byli s pozitivně testovaným pouze v kontaktu.

Od července apeluji na to, aby měla vláda jasný plán, jak zajistí v krátké době proočkování těch, kteří o to budou stát. Řešit to až ve chvíli, kdy bude vakcína v ČR, je pozdě. Doufám, že vláda zase nezaspala a má dost vakcín pro všechny, co se budou chtít očkovat proti chřipce a že má předobjednaný dostatek vakcín proti COVID.

Hašení požárů už bylo snad dost, teď musí vláda konečně představit jasný plán a strategii, poslouchat doporučení odborníků a neřešit vše taktikou hot, čehý a uvidíme, až se to stane, pak to nějak uděláme.

Autor je lékař a poslanec TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články