Vládní senátoři posvětili cenzuru internetu Babišem, zní z ODS

Eric Drooker

Cenzura vybraných internetových stránek, kontrolovaná Babišovým ministerstvem je podle zástupců Občanské demokratické strany cesta do pekel. Represivní opatření se například podle místopředsedy strany Martina Kupky může silně promítnout na svobodě slova. Internet je totiž jednou z posledních možností, kde mohou opoziční strany vyjadřovat své názory. Senátorka Veronika Vrecionová je zase přesvědčena, že odsouhlasením zákona se dveře pro cenzuru doširoka otevírají.

Cenzura má otevřené dvěře

Čtvrteční jednání dopadlo podle politiků z ODS nejhůře, jak mohlo. „Senátoři vládní koalice na dnešní schůzi Senátu PČR bohužel nepodpořili můj pozměňovací návrh, který by sebral úředníkům ministerstva financí možnost blokovat jimi vybrané internetové stránky a nechal rozhodnutí o možné blokaci na nezávislých soudech. Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly – to je bohužel i tento případ,“ je přesvědčena Veronika Vrecionová.

„Vzhledem k současnému pokřivenému mediálnímu trhu je internet poslední možností, jak svobodně prezentovat opoziční názory. Obávám se, že za bohulibými úmysly se v tomto případě velice jednoduše mohou skrývat snahy o potlačování jiných názorů. Dveře pro možnou cenzuru jsou otevřeny,“ varuje opoziční senátorka.

Možný dopad na svobodu médií

Nebezpečí před dalším kontrolním nástrojem, který Sobotkova vláda připravila na české občany, vnímá i místopředseda ODS Martin Kupka. „Blokování internetu odmítají odborníci, provozovatelé a drtivá část veřejnosti, protože se obávají možné cenzury, ale i zdražení služeb. Vládní senátoři však bohužel toto volání nevyslyšeli a pozměňovací návrh ODS zamítli,“ vysvětluje snahy o změnu návrhu zákona politik.

„V historii někdy rozhodují detaily a já mám oprávněnou obavu, aby tento – pro někoho nepodstatný detail – neměl v budoucnu velice negativní dopad na svobodu našich médií. Pokud se tak stane, bude to na zodpovědnosti vládních senátorů, kteří uvěřili slibům Andreje Babiše,“ dodává Kupka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]