Vládní strany se obávají odčernění smluv uzavřených za nouzového stavu. Zamítly návrh na jejich zveřejnění

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a
premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Páteční jednání Poslanecké sněmovny o nouzovém přineslo debatu o legitimitě některých zakázek, které vláda uzavřela v dobách nouzového stavu. Opozice proto navrhla usnesení, na základě kterého by měla vláda zveřejnit nezačerněné smlouvy uzavírané právě v dobách stavu nouze, kdy se nemusí řídit zákonem o veřejných zakázkách.

Během pátečního jednání sněmovny nadnesli opoziční politici v souvislosti s debatami o prodloužení nouzového stavu důvody, proč už další stav nouze není potřeba. Jedním z důvodů je podle nich i ten, že ho vláda využívá jako zástěrku.

FORUM 24 (archiv)

„Druhá věc, na kterou je potřeba nouzový stav, jsou výběrová řízení, resp. právě aby nemusela vláda nakupovat dle zákona o veřejných zakázkách. To znamená netransparentní zakázky a závěr Nejvyššího kontrolního úřadu, ten už všichni známe. Takže na tyto netransparentní kšefty my rozhodně vládě nouzový stav nemáme potřebu prodlužovat, naopak,“ prohlásila na plénu předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura proto přednesl usnesení, která na tento problém reagují. „Teď máme jedno usnesení, které bychom měli podpořit všichni, když nikdo nemá snahu nic skrývat a reaguje na nález Nejvyššího kontrolního úřadu. Poslanecká sněmovna ukládá vládě zveřejnit veškeré smlouvy uzavřené k nákupům v období nouzového stavu,“ uvedl návrh.

„Bez začernění. Už jsme taky viděli smlouvu, kterou vláda zveřejnila, a bez začernění tam bylo jenom Česká republika. A jinak už nic,“ připomněl Stanjura. Podle opozice může nouzový stav sloužit také jako obrovský prostor ke korupci.

Při hlasování však tento návrh nebyl přijat, nezvedli pro něj ruku poslanci hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Z nezařazených se zdržel také Václav Klaus ml. Ostatní strany hlasovaly pro toto usnesení, o jeden hlas však nedosáhlo nezbytného kvóra. Nezačerněné smlouvy tedy vláda nebude povinna zveřejnit.

„Na co tedy stav nouze po 6. 4. je? Na zákaz vycházení v noci a vládní šméčkové zakázky!
Většina ve sněmovně odmítla, aby vláda zveřejnila všechny smlouvy za stavu nouze,“ reagoval předseda lidovců Marian Jurečka. „Tohle je síla,“ přidal se ke komentáři poslanec za STAN Jan Farský.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]