Vládní tisková konference: omezení pro pendlery, Babišovy manipulace o rouškách

()

Na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Andrej Babiš znovu nepravdivě řekl, že je velkým úspěchem, že kabinet po třech týdnech snad bude mít k dispozici ochranné prostředky k distribuci pro občany. Oznámeny byly další změny v karanténních opatřeních – např. pro tzv. pendlery a také ohledně nákupů. Pro seniory bude nově vyhrazena doba od 7 do 9 hodin.

Babiš oznámil, že „na cestě jsou miliony respirátorů a miliony roušek“. Ochranné prostředky by měly být distribuovány pomocí České pošty i prostřednictvím samospráv. „Jsme jedna z mála zemí, které se to povedlo… Děkuju tady panu ministrovi Hamáčkovi za to, že pomohl tomu, že ty dodávky z Číny jsou na cestě,“ zaznělo. Například Slovensko už ale ochranné prostředky z Číny má.

„Všem firmám, které musely zastavit svoji činnost, jejich zaměstnanci dostanou 80 procent mzdy a my uhradíme firmám sto procent,“ sdělil předseda vlády.

Od půlnoci 21. března nebude do zahraničí puštěn nikdo, kdo kromě potvrzení pro pendlery nebude mít tzv. knížku přeshraničního pracovníka. Ministr vnitra Jan Hamáček požádal občany, aby měli trpělivost v otázce distribuce roušek, protože musí zůstat rezervy pro zdravotníky. „Pokud přistane Ruslan, tak jsme z nejhoršího venku!“ řekl Hamáček.

V úterý se bude konat schůze Sněmovny ve stavu legislativní nouze. Bude řeč o ošetřovném a o dalších krocích, které by měly pomoci ekonomice.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že ošetřovné pro OSVČ bylo schváleno ve výši cca 14 tisíc korun měsíčně. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová doplnila, že ošetřovné by mohli čerpat lidé s dětmi do třinácti let a možnost čerpat by měla trvat po celou dobu mimořádného opatření.

Pouze senioři a handicapovaní občané budou moci chodit do obchodů v čase od 7 do 9 hodin. Mohou mít doprovod. Jde o posun z původního času od 10 do 12 hodin. Podle maloobchodů je nově vyhrazená doba pro seniory vhodnější.

Prezident Miloš Zeman vyzval večer v televizním projevu k tomu, aby herci chodili do domovů důchodců za seniory. „Je to riziková skupina, která by měla být co nejvíc izolována,“ okomentoval to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]