Vládnoucí holding trapně pohřbívá Válkovou, kterou dříve vynesl do jejích funkcí

Tomio Okamura (SPD), Helena Válková (ANO) a Vojtěch Filip (KSČM)  (Repro ČT)

Tomio Okamura (SPD), Helena Válková (ANO) a Vojtěch Filip (KSČM) | FOTO: Repro ČT

Bylo to mimořádně smutné, když jsme se museli dívat, jak vládní hnutí usazuje do funkcí ministryně spravedlnosti a zmocněnkyně pro lidská práva normalizační komunistku. Ale je tu ještě jeden o poznání trapnější obrázek. Je to pohled na to, když ji toto hnutí nyní zrazuje a potápí.

Jistě. Je správné, že Helena Válková už asi nebude veřejnou ochránkyní práv. Ale ta licoměrnost a pokrytectví lidí z holdingu, kteří se nad ní v Lidových novinách či jinde nyní pohoršují, si zaslouží stejné veřejné odsouzení jako paní profesorka.

Babiš a celý jeho tým marketérů a propagandistů dobře věděli, co je paní Helena Válková zač. A vybrali si ji nikoli omylem, nýbrž právě proto, co je zač. Její komunistická kariéra přesně zapadá do personální koncepce vládnoucího holdingu a vzbuzuje i sympatie z Hradu. A také je trapné, když ona sama dělá, že nevěděla, čemu v letech normalizace sloužila.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Je naprosto absurdní, aby Válková kupříkladu nevěděla, k čemu se používá institut ochranného dohledu, který chválila v roce 1979, když spolupracovala s někdejším prokurátorem Josefem Urválkem, který řídil procesy padesátých let. Jestliže pracovala v Kriminologickém ústavu Generální prokuratury a prováděla společně s ostatními průzkumy, při kterých měla k dispozici trestní spisy, tak musela na sto procent vědět, k čemu slouží ochranný dohled nad politickými vězni, jako byl třeba Václav Havel nebo básník Ivan Jirous. Ochranný dohled se podle informací expertů nejvíce využíval proti takzvaným „protisocialistickým živlům“. Pracovníci prokuratury, tedy i Helena Válková, k tomu dostávali metodické pokyny od Státní bezpečnosti.

V době vlády KSČ na generální prokuratuře a ani v ústavu, který generálnímu prokurátorovi podléhal, nepracoval nikdo, kdo by nebyl náležitě prověřený a koho by tam režim nechtěl. Je zcela vyloučené, aby nevěděla o tom, že ji režim považuje za stoprocentně loajální právničku, a dělala všechno proto, aby v tomto systému uspěla. 

Je smutné, že tyto okolnosti ze života profesorky Válkové mnoha novinářům včetně zaměstnanců Andreje Babiše z Lidových novin až do čtvrtka nevadily a oni dělali, že o tom nevědí. Je ostudné, že taková zkompromitovaná služka komunistické diktatury tu mohla dělat ministryni spravedlnosti. To není jen vizitka Andreje Babiše. To je vizitka celého holdingu, celého hnutí ANO a všech lidí, kteří pracují pro Andreje Babiše.   

Naším problémem není jedna věrná služka vládnoucího holdingu, nýbrž celý tento holding.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner