Vládu nad počasím přebírá podzim, pršet ale moc nebude, slibuje měsíční předpověď

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Podle pravidelného měsíčního výhledu počasí, který v pondělí pozdě odpoledne vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), nás v následujících čtyřech týdnech čeká poměrně studené počasí, relativně teplo bude už jen v tomto týdnu. Zato to ale vypadá, že deštníky a kapuce příliš potřebovat nebudeme, srážek totiž předpověď slibuje jen velmi málo, v některých dnech nemá spadnout ani kapka.

„Předpokládáme, že období od 25. října do 21. listopadu bude na našem území jako celek teplotně průměrné až slabě podprůměrné. S pokračujícím podzimem budou průměrné týdenní teploty postupně klesat, ale většinou by se měly pohybovat v mezích hodnot běžných pro danou roční dobu,“ uvádějí v úvodu měsíční předpovědi meteorologové.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

A dodávají, že „v porovnání s dlouhodobým průměrem bude s největší pravděpodobností nejchladnějším třetí předpovědní týden (od 8. listopadu)“. Do konce října by se podle přiložených grafů měly denní teploty v průměru držet kolem dvanácti stupňů, případná maxima budou jen o něco málo vyšší. První listopadový týden už průměrné teploty spadnou do jednociferných hodnot –  konkrétně k devíti stupňům. Od 8. do 14. listopadu už to bude stupňů v průměru osm a v posledním týdnu měsíční předpovědi ještě o dva stupínky méně. Průměrné ranní teploty postupně spadnou od tří stupňů k nule, od půlky listopadu dál už může ráno v minimech i mrznout.

Na srážky nadcházející čtyři týdny příliš bohaté nebudou. „Z hlediska celkového množství srážek předpokládáme, že období od 25. října do 21. listopadu bude na území ČR jako celek podprůměrné. Zejména v první polovině předpovědního období budou srážky velmi slabé, v některých dnech žádné. Ve druhé polovině období očekáváme přibývání celkového množství srážek, ale jejich týdenní úhrny by se měly pohybovat blízko hranice průměrných a podprůměrných hodnot,“ uzavřeli měsíční předpověď počasí experti z ČHMÚ.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články