Vlasovci vadí, ale s novými pomníky masového vraha Stalina nemá Kreml problém

Ve Volgogradu odhalili Stalinovu bustu (repro: V1.ru)

Ve Volgogradu odhalili Stalinovu bustu | FOTO: repro: V1.ru

Bustu diktátorského komunistického vůdce SSSR Josifa Stalina odhalil Volgogradský regionální výbor Komunistické strany Ruské federace. Nechyběly květiny a komunistické symboly.

Stalin bude mít 140. výročí narození, což je pro mnoho nostalgiků, kteří přehlížejí jeho zločiny, důvod k vzpomínání na diktátora, který podle nich zemi povznesl.

Podle zprávy webu Volgograd online byla busta umístěna u zdi budovy regionálního výboru 20. prosince. Smyslem je „zdůraznit úlohu generalissima při porážce nacistického Německa a zničení fašismu v Evropě“.

„Stalin se vrátil do Volgogradu, aby nám předal štafetu v boji za ideály socialismu. Rusko je Lenin. Rusko je Stalin. Tak to bylo a bude to tak vždy,“ uvedla při odhalení pomníku Tamara Golovačevová, první tajemnice regionálního výboru strany.

Zpočátku chtěli postavit vůdce na Mamajově mohyle, ale úřady a vedení muzejních sbírek byly k této myšlence skeptické. Shromáždění odpůrci tohoto „díla“ také u pomníku křičeli a aktivně protestovali proti jeho vzhledu.

„Je to zrádce svých lidí,“ citují reportéři aktivisty. „Proto byly jeho pomníky včas zbořeny. Teď Putin Stalina potřebuje, aby svou politiku ospravedlnil jeho metodami.“

„Věřím, že Stalin je zločinec,“ soudí jeden z účastníků. „Proč nebyly během bombardování Stalingradu z města vyvezeny děti? Stalin není o nic lepší než Hitler. Vysmíval se svým lidem. Nemyslím si, že člověk může být nazýván generalissimem, pokud sám nikdy nešel do války. Pokud by zřídili bustu Žukovovi, nebyla bych proti.“

Zatímco stavba pomníku Stalinovi zjevně dnešnímu vedení v Kremlu nijak nevadí, iniciativa postavit v obci Řeporyje pomník vlasovcům, kteří padli na straně Pražského povstání, vyvolala pobouření oficiálních míst v Moskvě. Vlasovci se přitom rekrutovali z řad rudoarmějců, kteří byli zajati Němci a v zajateckých táborech by je nejspíš čekala smrt, v lepším případě po válce obvinění ze zrady a cesta do stalinských lágrů.

Ruská organizace ochránců lidských práv Memorial vypracovala seznam 2,6 milionu obětí stalinského teroru. Počet obětí může být čtyřikrát až pětkrát vyšší. Šlo přitom o občany vlastní země, Sovětského svazu. Pokud byli jako zrádci souzeni vlasovci, co by se pak mělo udělat se Stalinem?

(Zdroj: Volgograd online, fontanka.ru)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]