Vlastenci bijí na poplach. Hampl kritizuje Pražské jaro, protože je zahájí Berlínská filharmonie

repro video: youtube/TV Raptor

Petr Hampl | FOTO: repro video: youtube/TV Raptor

Petr Hampl zveřejnil 24. prosince na svém FB profilu status, kde si stěžuje na atypický program Pražského jara pro příští rok. Podle něj je známka německé okupace Česka, že Pražské jaro zahájí Berlínská filharmonie, a jako důsledek se možná začne hrát v Národním divadle opět německy.

Pražské jaro je festival vážné hudby, který začíná tradičně 12. května na počest úmrtí Bedřicha Smetany. Zahajuje je cyklus symfonických básní Má vlast.

Hampl odkazuje na článek iDnes, který však evidentně nečetl kromě titulku. Celá zápletka je nečekaně jednoduchá. Letošní festival vážné hudby se koná již po 75. a při této příležitosti si organizátoři nachystali několik překvapení. Dokázali zajistit vystoupení Berlínské filharmonie a ta samotný festival zahájí 7. května, tedy 7. 5., což má odkazovat na 75. ročník Pražského jara. Smetanova Má vlast zazní tradičně 12. května a bude následovat celá řada koncertů a vystoupení po necelý měsíc trvající festival.

Berlínská filharmonie je v mnoha srovnáních řazena mezi nejlepší symfonické orchestry na světě. Její vrcholnou produkcí je právě dílo Gustava Mahlera, jehož Pět písní na texty Franze Rückerta a Symfonie č. 4 G dur zazní právě 7. května v Praze. Organizátoři festivalu tento koncert popisují jako dárek k jubileu a lahůdku všem fanouškům vážné hudby.

Petr Hampl tento kontext nezná a nebo jej ignoruje. Raději se snaží úspěch organizátorů s přivedením orchestru na světové úrovni a zvýšením publicity pro festival vykreslovat jako německý diktát a porobu Čechů. Hamplův příspěvek má 370 reakcí a téměř 200 sdílení.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner