Populistická vláda premiéra Viktora Orbána oznámila kontroverzní plán prestižní šanghajské univerzity, která chce v Budapešti v roce 2024 otevřít svůj první zahraniční kampus. Zaplatí ho zřejmě Maďaři.
O projektu píše web CNN.com. Navrhovaný kampus Fudan University se stal silným tématem pro opozici. Kritici poukazují na obrovské náklady, jež to pro Maďarsko bude znamenat, a varují, že peníze daňových poplatníků budou použity na zájmy čínské komunistické strany. Navíc tvrdí, že kampus by byl postaven na pozemku určeném pro dostupné bydlení pro přibližně 10 000 maďarských studentů.
Minulý měsíc vyšly v Budapešti do ulic proti tomuto plánu tisíce protestujících lidí, kteří nesli transparenty s nápisem „zrada“ a hesly jako „maďarské peníze pro maďarské univerzity“.
Orbán vytěžil z propagace „tradičních“ maďarských hodnot velký politický kapitál. Nyní se zdá, že opozice podává populistickému vůdci dávku jeho vlastní medicíny.
Spor o Fudan University je „o tom, zda tato malá desetimilionová země může konečně rozhodovat o svém osudu, zda budeme skutečně svobodným národem,“ řekl podle místních médií opoziční lídr a budapešťský starosta Gergely Karácsony demonstrantům v hlavním městě.
„Do jisté míry právě teď opozice obrátila Orbánovu rétoriku proti němu,“ řekl Péter Krekó, ředitel budapešťského think tanku Political Capital.
Podle Krekóa si Orbán osvojil image „největšího obránce suverenity – před Spojenými státy, Bruselem, Berlínem“. Nyní premiér fakticky otevírá dveře čínským zájmům a „to je těžké vysvětlit“ voličům, řekl. „Obraz Číny ve středovýchodní Evropě není příliš příznivý,“ dodal Krekó. „To je něco, čeho může opozice snadno využít.“
Šest maďarských opozičních stran odložilo své politické spory stranou, aby v parlamentních volbách v roce 2022 kandidovaly společně proti Fideszu Viktora Orbána. Patří mezi ně Dialog pro Maďarsko , bývalá krajně pravicová strana Jobbik a centristická strana Momentum.
Ve společném dopise čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi z 22. června opoziční lídři uvedli, že v případě svého zvolení v příštím roce „okamžitě zastaví“ projekt univerzity a dalšího plánovaného železničního spojení mezi Budapeští a Bělehradem podporovaného Pekingem.
Maďarsko a Čína se dohodly na 20leté půjčce ve výši 1,9 miliardy dolarů na výstavbu železnice, kterou má vybudovat konsorcium maďarských a čínských firem. Podobně jako univerzitní kampus je však i železnice v Maďarsku kritizována kvůli nedostatečné transparentnosti vládních jednání s Čínou.
Všechny tyto kontroverzní obchodní podniky jsou součástí Orbánovy politiky „východního otevírání“. V důsledku globální finanční krize a rostoucího napětí ve vztazích s EU se premiér stále více snaží přilákat čínské investice. Orbán zřejmě věří v úpadek Západu a v to, že Východ je na vzestupu, a proto si chce vsadit spíše na Čínu než na Spojené státy.
Tato politika zatím Maďarsku přinesla jen omezené hospodářské výsledky. Vytvořila však užší vazby mezi oběma zeměmi. Maďarsko bylo jediným členským státem, který zablokoval prohlášení EU odsuzující nový čínský bezpečnostní zákon v Hongkongu, a bylo první zemí EU, která schválila čínské vakcíny.
Hlavním kamenem úrazu kritiků plánu na budování univerzity jsou náklady, údajně vyšší než rozpočet celého maďarského vzdělávacího systému. Podle uniklých dokumentů, které získal investigativní novinář Direkt36, by projekt stál odhadem 1,5 miliardy eur (1,8 miliardy dolarů) a byl by financován převážně prostřednictvím půjčky od čínské státní banky. Kritici se pozastavili nad povahou dohody, podle níž by maďarští daňoví poplatníci fakticky platili za zřízení kampusu.
Maďarská vláda se v obsáhlém prohlášení pro CNN k údajným nákladům na půjčku rovněž nevyjádřila. Uvedla však, že 6000 až 8000 studentů „z Maďarska, Číny a dalších zemí“ se bude učit od 500 lektorů v ekonomických, humanitních, technických a lékařských vědách kampusu. Vláda dodala, že Fudan University již spolupracuje s pěti německými univerzitami, 24 skandinávskými univerzitami a má akademické partnerství s Yale University v USA. „Pokud se jim podaří ochránit své národní bezpečnostní zájmy, jsme toho schopni také,“ dodala.
Podle průzkumu liberálního think-tanku Republikon Institute jsou však dvě třetiny Maďarů, kteří o projektu slyšeli, proti tomuto plánu.
Za zmínku stojí, že Středoevropská univerzita (CEU) podporovaná Georgem Sorosem byla po několikaletých útocích Orbánovy vlády na její akademické svobody „vytlačena“ z Budapešti. Univerzita se přestěhovala do Vídně, což vyvolalo protesty v maďarském hlavním městě.