Sledoval jsem potravinovou nákupní horečku před koncem starého roku v jednom místním supermarketu a došlo mi, že je zle. Většina nakupujících zjevně nerespektuje nejmodernější vědecké poznatky o zdravé výživě a jak strukturou, tak množstvím nakoupených potravin se chystá pokračovat v nezodpovědném poškozování vlastního zdraví.
Nějaký zapšklý pravičák by asi mohl namítnout, že mi do toho nic není. Není ale těžké mu vysvětlit, že se starám o veřejné blaho, protože na léčení těch nezodpovědných přispíváme my zodpovědní placením zdravotního pojištění. Proto považuji za nezbytné přijmout urychleně Zákon na ochranu národního zdraví, který by obsahoval následující:
- Vznik Státního úřadu ochrany národního zdraví
- Vypracování závazných norem zdravé výživy pro jednotlivé skupiny obyvatel
- Zřízení funkce inspektorů národního zdraví a přijmutí několika tisíc nových státních úředníků se statutem veřejný činitel
- Zmocnění inspektorů kontrolovat obsah nákupních tašek, automobilů, kuchyní, spíží, ledniček, mrazáků, odpadkových košů, popelnic a všech souvisejících prostor
- Oprávnění provádět tyto kontroly kdykoliv
- Pokutu 50 milionů pro případ odepření vstupu do kontrolované domácnosti a pokuty v přiměré výši za nedodržování závazných norem zdravé výživy (předpokládám, že jejich dostatečnou výši stanoví politici po náročné diskusi).
Pokud by tento zákon nepřinesl do dvou let kýžené výsledky, doporučoval bych zvážit zavedení systému DENVP (digitální evidence nakupovaných a vyhazovaných potravin), jehož účinnost by posílil internetový web pro hlášení porušení zákona na ochranu národního zdraví (dále IWPHPZNONZ).
Úspěšný ohlašovatel by byl zařazen do slosování. Výhra ohlašovatele by byla vylosovaným násobkem výše pokuty udělené nahlášenému. Pokud čtenář pochybuje o mém duševním zdraví, nechť začne číst ještě jednou od nadpisu.
Vlastimil Tlustý
Autor je ekonom a bývalý ministr financí České republiky.
Glosu jsme převzali z autorova facebooku.