Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zkritizoval délku trestního stíhání bývalé šéfky resortu obrany Vlasty Parkanové. Celá kauza kolem nákupu armádních letounů CASA se táhla dlouhých deset let. Blažek by se rád Parkanové omluvil a dal jí odškodnění. Řekl to v nedělní Partii na CNN Prima News.
„Poslal jsem dopis právnímu zástupci paní Parkanové, aby přišel i s ní, že bych se rád omluvil za stát a dal odškodnění. Nejsem nečinný, jen vše nezveřejňuji,“ prohlásil v pořadu ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Celý případ podle něj ukázal několik věcí.
„Média si musí uvědomit, že vyšetřování neznamená, že je někdo vinen. Trestní stíhání je jedna věc, ale paní Parkanová zažila nespravedlivou mediální smršť,“ uvedl Blažek a připojil historku, podle které měl před lety někdo exministryni málem zmlátit při návštěvě čerpací stanice.
Blažek rovněž kritizoval délku soudního řízení. „Je třeba si uvědomit, že ti lidé mají děti a rodiny, které to rovněž odnášejí,“ pokračoval ministr spravedlnosti. S tím souhlasila i jeho předchůdkyně v čele resortu Marie Benešová (za ANO). „Paní Parkanovou znám, vždycky to byla spíš srdcařka. Když jí bylo sděleno obvinění, byla jsem překvapena. Důkazně to neznám, takže o tom nemohu více hovořit. Trvalo to ale dlouho. Státní zástupci a soudci měli zatopit pod kotli a přidat,“ poznamenala v Partii.
Podle Benešové je dobře, že se nejvyšší státní zástupce Igor Stříž rozhodl v případu Vlasty Parkanové nepodat dovolání. Exministryně spravedlnosti zároveň zdůraznila, že takový případ není v Česku ojedinělý. Jako příklad uvedla kauzy, které se v minulosti týkaly politiků z Ústeckého kraje a rovněž skončily zproštěním.
„Je nutné jasně nastavit trestní politiku státu. Je třeba, aby všichni plnili to, co je v zákonech. Aby státní zástupci měli odvahu zastavovat, nebo vůbec kauzy nezahajovat. Důkazem odvahy není stíhat politika. Vy byste měli vyhodnotit, jestli taková věc má šanci u soudu, a to se dnes neděje,“ dodal Blažek.
Stíhání Parkanové definitivně skončilo
Stíhání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové v kauze nákupu letounů CASA definitivně skončilo letos v lednu. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se rozhodl nepodat v kauze dovolání. To naopak žádalo Vrchní státní zastupitelství v Praze.
„Nejvyšší státní zástupce nemá pochybnosti o tom, že trestní stíhání bylo ve věci vedeno důvodně, stejně tak důvodně byla ve věci i podána obžaloba na oba obviněné, která se opírala o rozsáhlý důkazní materiál,“ napsal mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Zákonné podmínky k podání dovolání v neprospěch obviněných ale podle něj ve věci dány nejsou.
O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy už v demisi. Obžaloba tvrdila, že stroje byly vinou Parkanové a ředitele ministerské sekce vyzbrojování Staňka předražené. Státní zástupce se snažil prokázat, že dvojice způsobila škodu ve výši zhruba 818 milionů korun, protože nenechala zjistit obvyklou cenu strojů. Podle pravomocného rozsudku ale státu žádná škoda nevznikla a oba obžalovaní udělali maximum pro to, aby se obchod uskutečnil v souladu se zákonem.