Vlekař: Je to tragédie. Kdyby vleky jely, bylo by to bezpečnější. Havlíček pomoc nezařídil. Chystáme žalobu

Skiareál Pohoří u Malečova (FB Ski klub Pohoří u Malečova)

Skiareál Pohoří u Malečova | FOTO: FB Ski klub Pohoří u Malečova

Provozovatelé lyžařských vleků a lanovek jsou další z podnikatelů, kteří skončili na dně. I když na horách panují dokonalé podmínky pro lyžování, vleky rozjet nesmí. Mohou se jen dívat, jak lidé sáňkují na sjezdovkách, a počítat ztráty. I přes opakované sliby se pomoci nedočkali. Ministr Havlíček sliboval, že od 15. února bude jeho ministerstvo vyplácet náhrady vlekařům, ale zatím ani nevypsali podmínky této pomoci. Takže to opět nestihnou. Mezi vlekaři se otevřeně mluví o tom, že připravíme hromadnou žalobu, popsal deníku FORUM 24 Tomáš Hübsch, jeden ze dvou provozovatelů malého lyžařského areálu Pohoří u Malečova, který se nachází v Českém středohoří.

Právě na malém areálu je naprosto zřetelně vidět zoufalost provozovatelů. Zde v Českém středohoří, i když mají systém umělého zasněžování, čekají na dobré sněhové podmínky v průměru čtyři roky. A ten rok, kdy jsou skvělé podmínky, je právě teď. V loňském roce nebyly vleky na Malečově v provozu vůbec, předloni asi týden. I když nesmí vleky rozjet, o svah se vlekaři starají.

FORUM 24 (archiv)

Zasněžovali jsme a svah upravujeme rolbou, stále jsme věřili, že nám vláda dovolí provoz rozjet. Ale nemůžeme nic, jen počítat ztráty. Jediné, co smíme, je prodávat čaj a oplatku z okénka našeho bufetu, vysvětluje Tomáš Hübsch a dodává, že situace na sjezdovce by byla při klasickém provozu mnohem bezpečnější než teď.

O víkend je tu tisíc lidí a dvě stě sedmdesát aut. Lidé se nijak nechrání, stojí v zástupech těsně u sebe na kopci a sledují, jak děti bobují a sáňkují. Není v silách nikoho tohle hlídat. Jsme tu jen ve dvou, bez provozu vleků nemáme prostředky na to, abychom si někoho najali, popisuje běžný víkend v posledních týdnech. Kdyby směli rozjet plnohotnotný provoz, vypadalo by to prý úplně jinak.

Samozřejmě bychom dohlíželi na to, aby lidé ve frontě u vleku dodržovali rozestupy, na vleku by byli jen po jednom a tak dále. Vše by bylo organizované a podle nařízení, dodává Tomáš Hübsch.

Vlekaři mohli fungovat pár dní okolo Vánoc, od té doby je provoz zakázaný. V lednu vláda odsouhlasila program, který by jim měl pomoci finanční náhradou. Podmínky mělo ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnit během ledna. Dosud nejsou k dohledání. Vyplácet peníze mělo ministerstvo začít 15. února. K tomu s největší pravděpodobností nedojde. Už to pomalu vzdáváme. Letos už asi vleky nepojedou. Ztráty máme samozřejmě obrovské,“ říká vlekař.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]