Vlevo dole²: Zeman k Trumpovi nepojede, připomeňte si všechny lži v čase

Twitter Jiřího Ovčáčka

Zeman s Trumpem | FOTO: Twitter Jiřího Ovčáčka

Jistě i vás zajímá, jak příběh Zemanovy cesty do Bílého domu, kterou jsme celý rok tak napjatě očekávali, skončí. Vzhledem k tomu, že mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček uveřejnil zahraniční cesty plánované do konce volebního období svého šéfa, je celkem jasno.

Ale pěkně od začátku.

6. 12. 2016 Mluvčí Ovčáček sdělil, že prezident republiky Miloš Zeman telefonicky hovořil s nastupujícím prezidentem Spojených států amerických Donaldem Trumpem. Nový prezident USA pozval prezidenta republiky na návštěvu Bílého domu. Oba představitelé se shodli na tom, že ideální příležitostí bude konec dubna.
21. 3. Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA, zpochybnil údajnou dohodu s tím, že měsíc před termínem návštěvy není domluvený formát, délka návštěvy, dokonce není ani potvrzené datum. Ovčáček jej označil za ostudu české diplomacie a žvanivého slimejše.
28. 3. Kancléř Mynář uvedl, že cesta do Washingtonu se má uskutečnit v druhé polovině dubna.
10. 4. Americký server Politico zveřejnil informace o spolupráci českého velvyslanectví v USA s lobbistickou agenturou SPG ve snaze zprostředkovat úspěšnou a produktivní státní návštěvu. Jako kontaktní osobu uvedl hradního poradce Martina Nejedlého. Hrad to popřel.
13. 4. Ovčáček: Zeman možná pojede do USA až v květnu.
25. 4. Kmoníček: Zemanovu návštěvu u prezidenta Spojených států odsouvá řešení severokorejské krize. Do programu (Trumpa) se dává v zásadě jenom to, na čem je napsáno velkými písmeny KLDR.
25. 5. Zeman: Asi všichni s ním budeme mluvit (o Trumpovi a setkání na bruselském summitu).
26. 5. Ovčáček: (schůzku a) debatu formát setkání neumožňoval.
7. 6. Ovčáček: Pan prezident Trump musí nejprve vyřešit globální i domácí priority.
8. 6. Zeman oznámil, že mu Donald Trump poslal dopis, kde se omlouvá za posunutí termínu schůzky. Miloš Zeman vzal tento dopis na vědomí. Zveřejnit jej však odmítl s odůvodněním, že česká média jsou k prezidentovi USA mimořádně nepřátelská.
20. 9. Český prezident se dočkal. Stejně jako mnoho jiných hostů, i Zeman se nechal vyfotit s Trumpem a jeho ženou na recepci OSN v New Yorku.
27. 10. Ovčáček: Zeman navštíví ještě Rusko a Slovensko. S Trumpem už do března nepočítá.

A vy se asi ptáte, co dělal celý ten rok Donald Trump?

Oficiálně se sešel s prezidenty Francie, Ruska, Číny, Turecka, Mexika, Izraele, Indonésie, Palestiny, Chorvatska, Itálie, Afghánistánu, Egypta, Kolumbie, Polska, Jižní Koreje, Argentiny, Peru, Rumunska, Panamy a jednal s premiéry Izraele, Kanady, Británie, Japonska, Singapuru, Vietnamu, Dánska, Iráku, Irska, Libanonu, kancléřkou Německa, jordánským králem, korunním princem Saúdské Arábie a papežem.

Uznejte, že po tom všem je i ta jedna fotka úspěchem.

Máme být na co hrdí.

PS: Nemohl by to někdo konečně zhudebnit?
PPS: Taky se těšíte na #zemanznovu?

Petr Nutil

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner