Vlivný web Politico o Babišovi: Evropská komise hrozí zastavením dotací kvůli střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš. (ČTK)

Premiér Andrej Babiš. | FOTO: ČTK

Známý server Politico píše o problému České republiky, o kterém v pondělí informoval taktéž iRozhlas.cz. Web připomíná, že pokud Česká republika neprovede systémové změny, Evropská komise hrozí zastavením dotací na základě auditu, který konstatoval, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů.

Ačkoli český premiér vložil svůj holding Agrofert do svěřenských fondů, v roce 2019 byl proveden audit, jehož závěry byly zveřejněny v loňském roce. Komise došla k závěru, že Babiš má v holdingu přímý i nepřímý vliv, uvádí Politico.

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová (ČTK)

Server taktéž zmiňuje dopis zaslaný do Česka minulý týden. V něm Evropská komise vyzvala Prahu, aby přijala doporučení z auditu. Tam patří „zlepšení systémů řízení a kontroly“. Instituce mají „zajistit, že nebudou poskytovány žádné další dotace v rozporu s pravidly týkajícími se konfliktu zájmů“.

Komise po Česku také požaduje, aby ministerstva odpovídající za rozdělování evropských dotací vedla seznam veřejných funkcionářů a firem, které vlastní nebo ovládají. Brusel chce, aby české úřady zavedly metodiku, podle které mají věnovat při posuzování střetu zájmů zvláštní pozornost firmám vloženým do svěřenských fondů. U všech operačních programů má také Česko určit všechny příjemce ze svěřenských fondů, kteří čerpali dotace od 1. září 2017, odkdy v Česku platí zákon o střetu zájmů. Jejich seznam pak mají úřady poslat do Bruselu.

Evropská komise například zamítla žádost o proplacení dotace pro plastikářskou firmu Fatra ze svěřenského fondu premiéra Babiše. České úřady se podle iROZHLAS.cz pomocí žádosti snažily otestovat, zda Brusel peníze kvůli Babišovu střetu zájmů skutečně neproplatí, a získat rozhodnutí o zamítnutí platby napadnutelné u soudu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]