Vnitro chce dovolit Hradu utajovat informace. Pokus o výjimku pro papaláše nesmí projít, varují Piráti

Miloš Zeman a Vratislav Mynář v Číně v roce 2017 (YouTube)

Miloš Zeman a Vratislav Mynář v Číně v roce 2017 | FOTO: YouTube

Není to tak dávno, co vyšlo najevo, že ministerstvo vnitra chce při přípravě novely zákona vyjít vstříc přání Pražského hradu a navrátit mu tak důležitou pravomoc o svobodném přístupu k informacím. Vyřizování žádostí o informace k fungování Kanceláře prezidenta republiky by měl tak na starost její šéf Vratislav Mynář. To se však nelíbí Pirátům.

FORUM 24 (archiv)

Pirátský poslanec Jakub Michálek protlačil do zákona o právu na informace podmínku, aby rozhodnutí, zda úřady tají informace neoprávněně, činil nezávislý orgán – tedy Úřad pro ochranu osobních údajů. Tato novinka měla pomoci zabránit soudním sporům i nejrůznějším obstrukcím. Například také při sporech, zda instituce odmítly zveřejnit informace oprávněně.

Vnitro však chce tímto rozhodnutím zachovat „dělbu moci“ a vyhovět Kanceláři prezidenta, které se toto omezení příliš nezamlouvalo. Michálkova změna je podle resortu nesystematická a „nesouvisí s výkonem ústavní pravomoci“. Mynář navrhl změnu, která by mu pravomoc zpátky navrátila, a místo tohoto nezávislého úřadu by o žádostech k vydání informací rozhodoval on.

Piráti považují tuto změnu za návrat do minulosti. „Představa, že se občanům zlepší přístup k informacím, když se budeme odvolávat proti kanceláři k jejímu vedoucímu, je legrační. Současný systém, kdy rozhoduje nestranná instituce, je daleko vhodnější. Zákon má platit stejně pro všechny – pro obce, pro soudy i pro pana Mynáře,“ komentuje nový návrh poslanec Jakub Michálek.

K jeho názoru se připojil i spolustraník, poslanec Ondřej Profant.

„Argumentace ministerstva, že naše novela z roku 2019 narušuje dělbu moci, je absurdní. Dělba moci neznamená, že si Kancelář prezidenta může dělat, co chce, a dohlížet na ni bude pouze její kancléř. Dělba moci znamená vzájemné brzdy a protiváhy. Dozor nad dodržováním zákonů na ochranu osobních údajů a poskytování informací vykonává nezávislý úřad. S Piráty uděláme vše pro to, aby tento pokus o ‚výjimku pro papaláše neprošel,“ uvedl Profant.

Ministerstvo vnitra však dále odmítá, že by jakkoli šlo o krok zpět.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]