Vnitro chce obnovit lustrační povinnost pro ministry. Babiš by tak měl smůlu

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Úřad vlády ČR)

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

Ministři a jejich náměstci mají znovu dostat povinnost prokázat se před jmenováním do funkce čistým lustračním osvědčením. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra. Úřad o tom v pátek informoval v tiskové zprávě, novelu už rozeslal do připomínkového řízení. Povinnost zanikla po přijetí zákona o státní službě.

Sjednocení předpokladů pro výkon funkcí na všech úrovních podle vnitra povede k posílení právní jistoty demokratického státu.

Prague, Czechia – November, 24, 2016: panorama of an old Prague with St. Vitus Cathedral and Prague Castle, Czechia ()

„Je nepřípustné, aby lidé s politickou i odbornou rozhodovací pravomocí nemuseli na rozdíl od svých podřízených prokazovat, že se nezapletli s totalitním režimem. Zrušení povinnosti čistého lustračního osvědčení u členů vlády byla chyba. Jejím napravením znovu naplňujeme původní záměr zákona,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

V současnosti může žadatel o vydání lustračního osvědčení žádat jen v listinné podobě a správní poplatek uhradit pouze kolkovou známkou. Vnitro v novele navrhuje umožnit žádat o osvědčení také elektronicky a poplatek zaplatit bezhotovostně.

Lustrace budily pozornost při jmenování někdejší vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Předseda hnutí ANO a tehdejší ministr financí Andrej Babiš totiž nepředložil lustrační osvědčení. Pravicová opozice tehdy poukazovala na to, že kabinet porušuje platná pravidla už při svém vzniku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]