Vnitro odmítlo prodloužit status ochrany běloruskému politickému uprchlíkovi. Situace se v zemi prý zlepšila

Protesty v Bělorusku, ilustrační foto (AdobeStock)

Protesty v Bělorusku, ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ministerstvo vnitra odmítlo prodloužit status ochrany politickému uprchlíkovi, který v Bělorusku tiskl letáky proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. O muže se začala zajímat běloruská policie před 15 lety. Několik let žil v Česku, které mu poskytlo status mezinárodní ochrany. Podle Deníku N se letos v dubnu ministerstvo rozhodlo ochranu neprodloužit. Situace v Bělorusku se prý zlepšila.

Ministerstvo politickému uprchlíkovi Vladimirovi rok co rok opakovaně prodlužovalo ochranku a uznávalo jeho argumenty, že by mohl být kvůli svému tehdejšímu protivládnímu chování potrestán. Ministerstvo ale letos uvedlo, že je situace v Bělorusku lepší než v době, kdy uprchl.

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert (ČTK)

„… došlo k takovým zásadním a trvalým změnám situace v zemi státní příslušnosti výše jmenovaného ve vztahu k jím prezentovaným potížím, že udělení doplňkové ochrany již není zapotřebí,“ argumentuje odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

V Bělorusku ale už od srpnových voleb, kdy se moci opět ujal prezident Lukašenko, panují protesty proti zfalšovaným výsledkům. V prvních pěti dnech protestů se navíc běloruská policie nebála použít obušky, zábleskové granáty ani ostrou střelbu. Úřady následně potvrdily několik mrtvých.

„Je zcela zřejmé, že běloruské státní orgány se zaměřují na přední členy opozice, bezpečnostních složek, kteří se proti nim postavili, organizátory protestů nebo na přímé účastníky demonstrací,“ reagují úředníci. Jejich vyjádření je ale v rozporu s informacemi o masovém zatýkání všech, kteří můžou mít s odporem proti Lukašenkově režimu něco společného.

Lukašenkův režim násilně potlačuje protesty v ulicích, zasahuje proti opozici a před třemi týdny donutil přistát letadlo společnosti Ryanain, aby mohl zatknout novináře Romana Protaseviče, který režim kritizoval. Na videích, které režim od Protasevičova zatčení zveřejnil, byla patrná podlitina na jeho obličeji a šrám na krku.

Eric Drooker

Hamáček se s vyjádřením neztotožňuje

Na dotaz serveru Novinky.cz uvedl ministr vnitra Jan Hamáček, že se s vyjádřením svých úředníků neztotožňuje.

„Ve věci probíhá správní a soudní řízení. Po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se případ vrací zpět a ministerstvo vnitra musí znovu rozhodnout. Případné neprodloužení doplňkové ochrany neznamená vyhoštění, ale přesun do působnosti zákona o pobytu cizinců,“ uvedl.

„Rozhodně nesouhlasím s tím, že se situace v Bělorusku zlepšila. Jsem přesvědčen, ze opozičním aktivistům stále hrozí od režimu nebezpečí. V tomto konkrétním případě vyčkám rozhodnuti soudu, a přesto, že nemohu vstupovat do správního řízení, budu případ sledovat,“ dodal ministr vnitra.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články