Vnitro varuje, čeští islamofobové budou stupňovat aktivitu

Eric Drooker

Ministerstvo vnitra očekává, že populistické islamofobní a protiimigrační organizace budou stupňovat své aktivity a že se tématu aktivněji chopí i „tradiční pravicoví extremisté“. Ministerstvo to uvedlo ve zprávě o vývoji extremismu v letošním druhém čtvrtletí, kterou zveřejnilo na svém webu.

Jedná se o odlišné frakce, které se ovšem dokážou spojit

Krajně pravicová scéna podle úřadu stagnuje a zůstává značně nejednotná. Lze to prý přikládat i konkurenci v podobě populistických uskupení, která se vymezují vůči přistěhovalectví a muslimské komunitě. Islamofobní spolky se sice podle vnitra od spojování s krajní pravicí distancují, ale jejich „radikální politické požadavky a návrhy i způsoby mobilizace sympatizantů se prakticky nelišily od projevů krajní pravice“.

Subjekty se snažily najít podporu u Úsvitu i konkrétně u Tomia Okamury

„Mezi jednotlivými populisticky, proti imigrantům a proti muslimům orientovanými subjekty byla rovněž zjevná snaha o vytváření koalic či partnerství,“ uvedlo ministerstvo vnitra. Například „Blok proti islámu“, který prý vzešel z okruhu lidí kolem iniciativy „Islám v ČR nechceme“, podle ministerské zprávy komunikoval se stranou Úsvit, Národní demokracií a s poslancem Tomiem Okamurou.

Na demonstraci se objevily i šibenice
V Praze se jedna z nejviditelnějších demonstrací proti imigraci konala už 1. července. Přišlo na ni asi 700 lidí. Někteří z nich měli s sebou maketu šibenice. Tuto sobotu by se měla v hlavním městě konat demonstrace svolaná extremistickou Národní demokracií a nazvaná „2. tábor lidu“. Hovořit tam mají například právě poslanec Okamura, zástupci Akce D.O.S.T., Monarchistického občanského sdružení či Holešovské výzvy.

reprofoto ČT

Extremisté na svou demonstraci přinesli i dvě šibenice.

Levice plánovala útok na vlak s vojenským materiálem
Pokud jde o krajní levici, tu podle vnitra islamofobové mobilizují k pořádání protidemonstrací. Část krajně levicové scény navíc reagovala na dubnové zadržení a obvinění několika lidí, kteří podle policie jako levicoví extremisté hlásící se k „Síti revolučních buněk“ plánovali útok na nákladní vlak s vojenským materiálem. Krajní levice se podle zprávy ministerstva snaží zejména mediálně a na internetu zpochybnit uvedené trestní řízení jako bezdůvodnou represi proti anarchistickému hnutí.

Extremistické skupiny útočí na policejní majetek
Síť revolučních buněk informuje o svých akcích na webu. Hlásí se tam například k incidentu, při kterém 15. května shořelo policejní auto před služebnou v Hostivařské ulici. „Po policejní realizaci došlo k dalším celkem šesti žhářským útokům, ke kterým se přihlásily různé pobočky Sítě revolučních buněk. Většina z nich mířila proti majetku Policie ČR,“ píše ve své aktuální zprávě ministerstvo vnitra.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner