Vodičkovi bojovníci za svobodu si z dotací platili špekáčky a bio čokoládu

repro FB

Předseda ČSBS Jaroslav Vodička s Milanem Rokytkou na oslavě dne vítězství na velvyslanectví Ruské federace | FOTO: repro FB

„Český svaz bojovníků za svobodu byl kontrolní skupinou opakovaně vyzýván k předložení chybějících dokladů, kterými by bylo možné prokázat oprávněnost nákladů zahrnutých do vyúčtování dotace. V určitých případech nedošlo k prokázání oprávněnosti výdajů,“ uvádí protokol o veřejnosprávní kontrole Českého svazu bojovníků za svobodu. Informace získal iROZHLAS.cz na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Svaz věrohodně nedoložil některé výdaje. Ústřední výbor si například v červnu 2017 objednal desky s ražbou a chlebíčky.

Neprokázané výdaje placené ze státních dotací činí 331 tisíc korun. „Bojovníci“ také špatně vyúčtovávali zahraniční cesty, pohoštění a drobné dárky. „Spolek ze státních peněz financoval v rozporu s pravidly dotace v roce 2016 třeba výjezd na pietní akci na Slovensko či nákup bio čokolády a špekáčků. ‚Totožná situace nastala i v roce 2017, kdy byl uhrazen nákup masa – špekáčků opět ve výši 2000 korun,‘ uvádí kontroloři.“ (iRozhlas)

Pozornost vzbudilo také placení pracovníků. Z protokolu plyne, že „bojovníci“ obcházeli zákoník práce.

„Byl to například případ uklízečky či řidiče, který během čtyř měsíců v roce 2018 vykázal 740 odpracovaných hodin. ‚Ve mzdovém listu je však uvedeno, že za měsíce září až prosinec 2018 zaměstnanec odpracoval jen 100 hodin, za které mu byla vyplacena odměna ve výši 10 760 korun a k tomu mu byla vyplácena v každém měsíci mimořádná odměna v celkové výši 68 918 korun,‘ popisuje se v dokumentu.“

Svaz v letech 2016-2018 dostal od státu celkem 19 milionů korun. Nesprávnosti v čerpání dotací a podezření na neoprávněné výdaje se týkají částky zhruba 900 tisíc korun. Svazu tak hrozí, že peníze bude muset vrátit.

„Já se o tom bavit nebudu. To, co bylo řečeno, bylo řečeno. Bylo to řečeno tak, jak to bylo řečeno. A k tomu se budou vyjadřovat další orgány. Já se k tomu nevyjadřuju,“ sdělil šéf bojovníků Vodička pro iROZHLAS.cz a položil telefon.

To je slovo vojáka a bojovníka. Zní to jak výrok nějakého zenového mistra. „To, co bylo řečeno, bylo řečeno.“ Na to se nedá nic namítat. Ještě by mělo být řečeno něco navíc, totiž proč by měl tento obskurní spolek dostávat nějaké peníze z daní občanů. Platíme asi šest milionů ročně organizaci, jejíž předseda je bývalý komunista, pohraničník, agent VB. Ze strany ho v roce 1970 vyškrtli, ale v roce 1985 ho zase vzali zpět. Vodička je znám různými pozoruhodnými činy. V říjnu 2018 udělil medaili Za vlast a za svobodu poslanci KSČM Zdeňku Ondráčkovi zvanému lidově Obušek. Ten bojoval za svobodu tak, že v roce 1989  při Palachově týdnu mlátil obuškem lidi. Za co Obuška vyznamenal, není jasné.  Ani Vodička to nechtěl tehdy nějak komentovat. „Ježišimarjá, vy nedáte pokoj ani v sobotu,“ reagoval na otázky Aktuálně.cz a zavěsil telefon. (Zřejmě jeho běžný zvyk.) Pak zaslal SMS. „Máme velice špatné zkušenosti s některými redaktory a to, co jsme kolikrát řekli, bylo otočené proti nám.“

Pavel Hofman

Kádrový profil má ale Vodička i v současnosti správný. V krajských volbách v roce 2016 byl za koalici zemanovců a okamurovců zvolen zastupitelem Ústeckého kraje. To je pro jeho vlastenecký boj za svobodu dobrý základ. Kdo by takovým neohroženým bojovníkům rád nepřispěl na nějaký ten chlebíček a bio čokoládu?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner