Vodka škodí zdraví, válka a sankce škodí vodce

Eric Drooker

Export ruské vodky a dalších alkoholických nápojů minulý rok prudce klesl. Důvodem jsou ukrajinský konflikt a západní ekonomické sankce. Píše o tom ruský list Kommersant, který vychází z obchodních statistik.

Loni zisky z exportu alkoholu činily 111, 9 milionu dolarů, zatímco v roce 2014 187,1 milionu. To je propad o 40,1 procent.

Citelná je ztráta z exportu na Ukrajinu. Ta byla před anexí Krymu největším dovozcem ruského alkoholu. Tam obchodování spadlo z 38,6 milionu dolarů v roce 2013 na pouhých 3,87 milionu minulý rok. Příčina jistě nebude v tom, ž by si Ukrajinci najednou uvědomili, že je třeba se oprostit od tohoto prvku ruské kultury (kultury  tom širším slova smyslu), stejně jako přejmenovávají ulice pojmenované po různých sovětských komunistických lumpech.

Spadly také zisky z vývozu do Velké Británie, Litvy a Německa. Sankce snížily příjem asi o třetinu.

Propadl se ale také dovoz alkoholu ze zahraničí. Představitelé výrobců, kterých se Kommersant tázal, přičítají propad nízké ceně ruského rublu a malé kupní síle Rusů.

„Tohle je pravděpodobně nejhorší situace na trhu, jakou si vybavuji, poptávka dramaticky klesla,“ říká Irina Fomina, prezidentka dovozce vína MBG. Pokud bude oslabování rublu pokračovat, budou dovozci zvyšovat ceny.

Zdá se, že Rusko v dohledné době čekají těžké časy. Vodka se bude špatně prodávat i nakupovat. To je špatná kombinace. Zůstane už jen vlastenectví. Je otázka, jak dlouho bude bez vodky a bez dolarů samo o sobě opojné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články