Vojáci se cvičí pro boj v informační a psychologické válce

Průběh cvičení zaznamenávají specialisté na sociální média (Ministerstvo obrany / nrtm. Martin Kresta / se souhlasem)

Průběh cvičení zaznamenávají specialisté na sociální média | FOTO: Ministerstvo obrany / nrtm. Martin Kresta / se souhlasem

V pátek 7. října odstartovalo pro téměř dvě stovky českých vojáků týdenní mezinárodní cvičení Powerful Word. Je zaměřeno na informační a psychologickou válku, civilně-vojenskou spolupráci a také působení ve virtuálním prostoru.

Cílem výcviku je vojáky donutit k jednání pod značným tlakem, neboť v takovém případě je mohou okolnosti zmanipulovat a přimět učinit rozhodnutí, které by normálně neudělali. Do simulace se tak v rámci cvičení zapojí i média, objeví se v něm uprchlíci, starostové i internetoví trollové.

()

Jak se tedy bude cvičení skutečně vyvíjet a jak dopadne, nelze dopředu odhadnout. Jeho cílem je zjistit, jak se vojáci v krizových situacích budou schopni rozhodovat. Kromě českých účastníků se na akci podílejí i partneři ze Slovenska, Německa a Maďarska.

Vojáky čeká simulovaná situace, kdy dojde k napadení našich sousedů silnějším agresorem. Součástí cvičení je bohatý a reálný scénář, kde si cvičící vyzkoušejí obranu proti hybridním hrozbám, jako je např. boj s dezinformacemi a internetovými trolly, psychologické působení na nepřítele, zvládání migrační vlny a další.

Útoku podle scénáře předchází masivní informační působení nepřítele, fake news, dezinformace, deepfake videa i lživá prohlášení. Proběhnou také kybernetické útoky na státní servery a situace bude eskalovat.

Čeští specialisté civilně-vojenské spolupráce (CIMIC) mají na starosti komunikaci a koordinaci s místními samosprávami, neziskovými organizacemi, ale i s širokou veřejností. V rámci scénáře proto budou jednat se skutečnými starosty a řešit situace, které by při válečném konfliktu a následné humanitární katastrofě mohly skutečně nastat. Pomáhají jim i příslušníci psychologických operací (PSYOPS), kteří systémem hlasité reprodukce pomáhají informovat občany o situaci a konkrétních krocích. „Snažíme se co nejreálněji simulovat informační prostor, který tvoří především klasická a internetová média. A to jak z pohledu nezávislých médií, ale i vyloženě nepřátelských, která využívají každou možnost ukázat naši jednotku v co nejhorším světle,“ řekl řídící cvičení plukovník Štěpánek.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan (Türkiye devlet görevlisi / se souhlasem)

Součástí cvičení je i nepřátelská skupina, agresivní novináři, ale i tábor „hodných a zlých“ lidí působících na sociálních sítích a dotvářejících reálný mediální obraz, který se mění v závislosti na činnosti cvičících nebo i v závislosti na činnosti internetových trollů.

Cvičení se daným scénářem řídí jen první dny a pak už reaguje na konkrétně vzniklou situaci, jež se vyvíjí v důsledku chování cvičících vojáků. Může tedy vyústit v pozitivní, ale i negativní řešení. Záležet bude na tom, jak zapojení vojáci zvládnou informační prostor. „Vytáhnout vojáky z jejich komfortní zóny, zkusit je donutit jednat pod tlakem nebo je i zmanipulovat do špatných rozhodnutí, která by jinak neudělali – to je určitě největší strašák celého cvičení,“ shrnul záměr cvičení podplukovník Vrtal, jeden z tvůrců scénáře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články