Vojenské neúspěchy donutí Putina ke změně taktiky, tvrdí americká rozvědka

Vladimir Putin (ČTK)

Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Neúspěchy na Ukrajině demonstrovaly zaostalost ruské armády a jejího velení i neschopnost ruského diktátora Vladimira Putina dosáhnout svých dřívějších cílů. Prohlásil to generálporučík Scott Berrier, ředitel americké Agentury obranného zpravodajství. Narážel tak nejen na to, že původní ruské plány na rychlé dobytí sousední země vůbec nevyšly, ale zejména na současnou úspěšnou ukrajinskou protiofenzivu.

„Právě se dostáváme do bodu, kdy Putin bude muset revidovat, jaké jsou jeho cíle pro tuto operaci,“ řekl Scott Berrier a zdůraznil, že nyní už je zcela jasné, že Putin „nebude schopen dosáhnout toho, co původně zamýšlel“.

(Týdeník FORUM)

Podle jeho názoru se blíží rozhodnutí války na Ukrajině. „Jaké to rozhodnutí bude, ale nevíme,“ dodal americký generál. Putinovy další kroky však budou do značné míry určovat, jak dlouho ještě konflikt na Ukrajině potrvá.

Ukrajinské ozbrojené síly stále pokračují v osvobozování osad na východě a jihu Ukrajiny od ruských okupantů a na mnoha místech odkrývají stopy jejich válečných zločinů. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je však ještě stále příliš brzy mluvit o konci totální války, kterou Rusko rozpoutalo, a to navzdory rychlé a úspěšné protiofenzivě.

Ruské ministerstvo obrany uznalo ústup své armády u Charkova a označilo jej za cílené „přeskupení“, aby byla ruská armáda schopná dosáhnout stanovených cílů v oblastech Balaklija a Izjum. Ovšem z obou měst okupanti doslova utekli a zanechali na místě spoustu vojenského materiálu. Ale také příliš mrtvých ukrajinských civilistů, z nichž část pochovaná v hromadných hrobech byla před smrtí bestiálně mučena.

Ukrajinská armáda také pokračuje v protiofenzivě na severovýchodě své země, zatímco ruské síly vytvořily obrannou linii mezi řekou Oskil a městem Svatove. Potvrdilo to v sobotu 17. září britské ministerstvo obrany v pravidelné zprávě, která se opírá o zjištění zpravodajských služeb.

()

„Rusko pravděpodobně považuje udržení kontroly nad touto zónou za důležité, protože jí prochází jedna z mála hlavních tras pro doplňování zásob, které Rusko stále kontroluje ze své Belgorodské oblasti,“ uvedlo britské ministerstvo na twitteru. „Rusko se pravděpodobně pokusí v této oblasti tvrdošíjně bránit, ale není jasné, zda síly na ruské frontové linii mají dostatečné rezervy nebo odpovídající morálku, aby odolaly dalšímu soustředěnému ukrajinskému útoku,“ dodalo ministerstvo.

Ostřelování ukrajinských regionů pokračovalo i v noci na sobotu. Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko řekl, že za posledních 24 hodin byli zabiti dva civilisté a dalších 11 bylo zraněno v Bachmutu a Svjatohirsku. Podle starosty Kramatorsku v Doněcké oblasti Oleksandra Hončarenka byli při ruském útoku na rezidenční čtvrť města zraněni nejméně tři lidé.

Ukrajinský generální štáb uvedl, že Rusko provádí ofenzivu v Doněcké oblasti, ale bez výsledku. Ukrajinské ozbrojené síly podle štábu v pátek 16. září odrazily ruskou ofenzivu ve směru na Bachmut, Avdijivku, Zajceve, Mykolajivku a Novomychajlivku. Americký Institut pro studium války (ISW) varuje, že ruské síly by mohly ode dneška do úterý na dočasně okupovaných územích provádět útoky pod falešnou vlajkou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články