Vojenské psychologické operace dnes čerpají z know-how úspěšných kultů

(Pavel Beneš)

FOTO: Pavel Beneš

Kdo ještě nikdy nepotkal na nároží dvě zdvořilé dámy se zářícíma očima, v nenápadném oblečení, jak se pokoušejí kolemjdoucím nabídnout sladce kolorovaný časopis Strážní věž, ten neví, o čem je život.

Když se české ministerstvo kultury v devadesátých letech pokoušelo formulovat základní požadavky, které musí církve splnit, aby mohly být státem registrovány, mnoha lidem to přišlo jako zbytečná byrokracie. Proč nepustit do zatuchlých vod církevních organizací trochu svěžího „luftu“ a neregistrovat třeba církev létajícího cedníku, říkala média a recesisté.

Dnes, o dvacet let později, se ukazuje, že to bylo rozhodnutí, které značně strategicky omezilo vliv nepřátelských psychologických operací na českém území. A také vidíme to, že Spojené státy americké, kde si může církev založit každý absolvent vysoké školy života, který se podepíše, na tuto absenci pravidel zle doplácejí.

Ale hezky popořádku.

Svůdné vědění o tom, jak ovládat davy, je s námi už od starověku. Byly o něm sepsány desítky knih. Uvnitř tohoto vědění existuje malá výseč, o které se takřka nemluví a nepíše. Jsou to kulty, sekty a extremistická náboženská hnutí. Není asi úplně náhoda, že některá z nich se domohla miliardových majetků a obrovského politického vlivu. Především ve Spojených státech, kde je svoboda vyznání interpretována jako „ať si ti lidé dělají, co chtějí“.

V Americe se kultům prostě daří. V průběhu dvacátého století občas proskočily do médií zprávy o některých z nich, ale zpravidla už jen tehdy, když došlo k hromadným sebevraždám nebo se uvnitř ocitly nějaké sexy celebrity (Tom Cruise a John Travolta ve scientologické „církvi“).  Amerikou v průběhu minulého století silně zacloumaly kulty jako scientologové, sex kult NXIVM (čti nexiem), kult I AM, moonisté a stovky dalších. Ze samotné podstaty kultů pak plyne, že ovládají mozek i chování svých členů a jednají kolektivně a nekompromisně, kdykoli nežádoucí publicita či regulace ohrozí jejich řádění. Některé kulty používají své členy k fyzickému zastrašování novinářů a „odpadlíků“ a k přímému násilí, jiné používají celebrity a peníze k zákulisnímu tlaku na vlastníky médií. Každopádně psát o kultech…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články