Vysvětlení Kremlu, že dvě vojenská transportní letadla s vojáky, nákladními auty a desítkami tun nespecifikovaného materiálu poslalo Rusko do Venezuely za účelem „výměny zkušeností a ke konzultacím,“ vyvolává určité otázky po Putinových skutečných záměrech. Možností je podle pozorovatelů víc a nemusí se hned jednat o přípravu vojenské akce na podporu uzurpátora moci Nicolase Madura.
Iljušin 62 a Antonov 124 do Caracasu dopravili přibližně sto vojáků a 35 tun materiálu včetně nákladních automobilů. Vojáky zřejmě vede náčelník štábu pozemních sil Vasilij Tonkoškurov. Letadla měla mezipřistání v Sýrii, kde Rusko podporuje pro změnu tyranský režim Bašára Asada.
O možnosti, že by se Kreml chystal přímo vojensky zasáhnout v prospěch spřízněného vládce Madura, nevypovídá dosavadní množství personálu ani techniky. „Možná připravují Madurovu evakuaci, možná chtějí odvézt zlato, nebo poslali posily na Madurovu ochranu,“ jmenoval pravděpodobné důvody na dotaz německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle (DW) ruský vojenský expert Alexandr Golts.
Ruské úřady se k vojenské přítomnosti v latinské Americe příliš nevyjadřují a ani ruská média o dvou transportních letadlech ve Venezuele blíže nereferují. Podle zpráv státní agentury Ria Novosti, která se odvolávala na ruského diplomata v Caracasu ruští vojáci na místo přicestovali coby poradní sbory v souvislosti se smlouvami o dodávkách zbraní.
Rusko dodává do Venezuely zbraně podle odhadů za více než deset miliard dolarů už po mnoho let, včetně bojových letadel, helikoptér, prostředků protivzdušné obrany a tanků. Kromě toho Rusko ve Venezuele hodlá postavit továrnu na výrobu samopalů a munice i dál investovat do ropného průmyslu.
[ctete postid=“241374″ title=“Jan Šír: Ospravedlňování anexe Krymu nechápu. Nejde jen o Ukrajinu, ale o mír v Evropě“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/05/ruští-vojáci-na-Krymu-385×230.jpg“ excerpt=“Jan Šír se odborně zabývá postsovětskými státy a působí na Katedře ruských a “ permalink=“https://forum24.cz/jan-sir-ospravedlnovani-anexe-krymu-nechapu-nejde-jen-o-ukrajinu-ale-o-mir-v-evrope/“]241374[/ctete]
Ač má Rusko ve Venezuele své ekonomické zájmy, zatím režimu tamního spřízněného uzurpátora moci pomáhá spíše symbolicky. Loni do Venezuely poslalo na údajné společné cvičení dva strategické bombardéry v doprovodu dvojice transportních strojů. Je ovšem otázka, do jaké míry si Rusko v zemi vydržuje i žoldnéře Vagnerovce se zkušenostmi z východní Ukrajiny či ze Sýrie.
Zdrženlivost Kremlu v otázce přímé vojenské intervence lze vysvětlit rozsáhlejšími vládními silami Venezuely oproti těm syrským, stejně jako větší vzdáleností a tím i složitou logistikou případného zásahu. Další vývoj tak budou ponejvíce ovlivňovat Spojené státy, které už dříve varovaly, že nebudou nečinně přihlížet počínání samozvaného prezidenta. Podle analytika Ivana Pilipa z Casla Institute Prague pravděpodobně budou na Madura dál tlačit hospodářskými sankcemi. Jak Pilip vysvětlil v rozhovoru pro Českou televizi, Maduro se opírá hlavně o vysoce postavené příslušníky armády. Loajalita v ní totiž stoupá s vojenskou hodností a ne náhodou počet generálů v posledních letech prudce vzrostl ze 160 za Huga Cháveze na současných 2000.