Americké ministerstvo obrany varuje před schopností Pekingu převzít Tchaj-wan vojenskou silou. Podrobnosti rozvádí v nově zveřejněné „Zprávě o vojenské síle Číny v roce 2020“.
Komplexní, dvousetstránková zpráva hodnotí vojenský a bezpečnostní vývoj Číny a poukazuje na odhodlání Pekingu okupovat Tchaj-wan „všemi dostupnými prostředky“. Zároveň se zabývá možnými obavami z vojenské nerovnováhy v Tchajwanském průlivu, dané propastným rozdílem v rozpočtech na obranu obou zemí, kdy čínský rozpočet přibližně 15x převyšuje ten tchajwanský.
Analytici v předmětné zprávě zdůrazňují, že Čína vnímá Tchaj-wan jako jednu z nejvýznamnějších hrozeb pro svou národní identitu, a upozorňují na to, že se nevzdala možnosti použít ke sjednocení vojenskou sílu. Třebaže Peking navenek upřednostňuje mírumilovnější přístup, jeho armáda má řadu možností, jak ostrovní stát ohrozit „od vzdušné a námořní blokády po rozsáhlou obojživelnou invazi“.
Čínská „lidová osvobozenecká“ armáda podle amerických analytiků v poslední době zvýšila svou připravenost k invazi, režim se ji však zatím zdráhá provést z obavy před možným mezinárodním zásahem. Předmětná analýza amerického ministerstva obrany uvádí, že by obojživelný útok čínské ozbrojené síly dosti vyčerpal. Autoři zprávy nicméně konstatují, že je čínská armáda schopná menších vojenských operací k dobytí ostrovů náležejících k Tchaj-wanu. Tím by si podle nich připsala územní zisky a zároveň s tím by demonstrovala svoji sílu.
Tchaj-wanu analytici v ohledu možností obrany nicméně připisují geografickou výhodu i technologickou převahu. Tchajwanská vláda podle nich čelí nerovnováze rozpočtů tím, že rozvíjí schopnosti vedení asymetrického boje. Analytici závěrem podtrhují nutnost, aby Spojené státy Tchaj-wanu nadále prodávaly zbraně, a tím odrazovaly Čínu od případných vojenských akcí.