Vláda tři hodiny řešila zpřísnění opatření, neshodla se. Pokračovat bude ve čtvrtek

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (Úřad vlády ČR)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: Úřad vlády ČR

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chtěl v pondělí večer navrhnout vládě, aby se jako covidový certifikát neuznávaly antigenní testy včetně samotestů, a to od 1. prosince. Řekl to novinářům před schůzí kabinetu. Osobně by byl pro přísnější opatření včetně rakouského modelu, toto je podle něj konsenzus s odborníky budoucí vlády. Nakonec ale večerní jednání zkrachovalo a bude pokračovat ve čtvrtek.

Vláda večer jednala dlouhé tři hodiny, shodu ale nakonec nenašla. „Zjednodušeně se dá říct, že jsme debatovali o třech modelech rakouském, bavorském a možnosti uznávat pouze očkování a PCR testy. V jednání budeme pokračovat ve čtvrtek, kdy bychom mohli dospět k rozhodnutí,“ oznámil v deset hodin večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Zároveň má do tohoto dne ministerstvo zdravotnictví návrhy více rozpracovat, aby byly co nejvíce schůdné i pro soudy. Ty v minulosti řadu opatření zrušily. Babiš zkritizoval Anticovid tým koalice SPOLU s tím, že jeho dřívější stanovisko v podstatě nic neosvětlilo.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

„Opatření mohla být přísnější, ale je to výsledek nějakého konsenzu. Je to dělané s cílem hlavně zvýšit proočkovanost,“ uvedl dříve v pondělí ministr Vojtěch. Očkováno je v současné době 59,9 procenta populace. Od začátku listopadu, kdy se opatření zpřísnila, si nově nechalo vakcínu aplikovat 183 000 lidí.

Neočkovaní lidé se zřejmě od prosince například kvůli účasti na kulturních či sportovních akcích nebo posezení v restauracích budou muset prokazoval PCR testem. Od listopadu ho ale nemají hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Vojtěch dodal, že osobně je příznivcem takzvaného rakouského modelu, kde se neuznávají žádné testy, jen očkování nebo prodělaná nákaza.

Celoplošný lockdown podle ministra namístě není. „Nemyslím si, že je namístě omezovat ty, kteří očkovaní jsou. Udělali to, co udělat měli, pro sebe a pro společnost. Pokud bychom udělali všeobecný lockdown, tak si nemyslím, že je to správná cesta,“ doplnil po dnešním vystoupení na konferenci Budoucnost zdravotnictví. „Ve všech případech začínáme brzdit trochu později, než by bylo záhodno,“ řekl v diskusi bývalý ministr zdravotnictví epidemiolog Roman Prymula.

Podle něj není imunizace tak silná, jak se předpokládalo, proto je třeba chránit zejména seniory. Půl roku po očkování by si měli nechat aplikovat třetí dávku. „Bez přeočkování budeme ve stejné situaci, kdy se nám mohou zahltit nemocnice,“ dodal. V domovech pro seniory by navrhoval testovat i očkované klienty. Prymula, který byl ministrem loni v září a říjnu, působí jako předseda představenstva Nemocnice Agel v Říčanech a v dozorčí radě společnosti Avenier, která je distributorem vakcín. Dnes uvedl, že se neplánuje zapojit do oficiálních poradních orgánů vznikající vlády pro epidemii covidu-19.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]