Vojtěch chce, aby se v restauracích povinně kontrolovala bezinfekčnost hostů

Hostinec, ilustrační snímek (ČTK)

Hostinec, ilustrační snímek | FOTO: ČTK

Povinnost testovat bezinfekčnost svých návštěvníků by chtěl pro restaurace zavést ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle jeho slov si sami restauratéři takovou variantu žádají. S kontrolou certifikátů po očkování by měla pomoci aplikace pro mobilní telefony. Zatím stačilo mít pro návštěvu restaurace negativní test, potvrzení o prodělání covidu nebo potvrzení o očkování. Majitelé restaurací a personál však neměli povinnost tato potvrzení od svých hostů vyžadovat a kontrolovat je.

Kontrola hostů byla původně podmínkou, aby se restaurace znovu otevřely. Podnikatelé se však postavili proti, argumentovali tím, že na to nemají podle zákona právo. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová tehdy ustoupila a stačilo, když v podniku bylo umístěno oznámení, že hosté musí splňovat podmínky ministerstva zdravotnictví. To se však nyní zřejmě změní a zpřísní.

„Domluvili jsme se, že by se to i v restauracích začalo používat více, zatím na dobrovolné bázi. Není vyloučeno, že bychom to zavedli jako povinnost, v tuto chvíli to ještě zvažujeme,“ řekl ministr zdravotnictví na tiskové konferenci. Kontrolu bezinfekčnosti má podle Vojtěcha usnadnit nová aplikace Tečka, kterou ministerstvo spustilo.

Za první den si tuto aplikaci do svých mobilních telefonů instalovalo přes 280 000 lidí. V aplikaci mají občané možnost mít svůj certifikát o očkování, protože je propojena s databází Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Nadále platí, že se bezinfekčnost může prokazovat i papírovým dokladem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]