Vojtěch datům o nakažených úplně nevěří, mohli tam prý zůstat uzdravení

Adam Vojtěch. (FB hnutí ANO)

Adam Vojtěch. | FOTO: FB hnutí ANO

Mluví se o počtu nakažených, přijímají se opatření, lidé se zase tísní při čekání na testování. Pak se dozvíme od ministra zdravotnictví, že není úplně jasné, jestli data odpovídají skutečnosti.

V televizi Nova Adam Vojtěch odpovídal na otázky a také řekl: „Těch pět tisíc případů je třeba brát trošku s rezervou, já jsem dnes zadal audit těch dat, protože máme podezření, že jsou v těch celkových datech necháváni i vyléčení pacienti, kteří třeba nejsou administrativně vyřazeni. Musíme ta data zrevidovat a zreálnit, pokud tam jsou někteří lidé vedeni jako nemocní, a přitom jsou uzdravení. Ale myslím si, že to nemá žádný dopad na tu situaci ekonomickou a skutečně ta data nejsou klíčová pro veřejnost a ani pro nás.“

Podle Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, se „logicky stává“, že hygienické stanice „se věnují odchytávání těch nově diagnostikovaných a trasování jejich kontaktů a nestíhají v tu chvíli administrativní úkon“.

V moři pozoruhodností, které se dozvídáme, je to vlastně už skoro detail.

Spekuluje se o druhé vlně. Přitom není jasné, jestli skutečně pořádně proběhla ta první. Přijímají se opatření, zveřejňují čísla, ale neví se, jestli ta čísla jsou přesná. Nejde o přesný počet nakažených, ten nebudeme znát nikdy, ale o data, která se získala a která by přesná být měla. Podle čeho se pak rozhodovat? Aby se třeba jednou nezjistilo, že počet zachycených případů nákazy převyšuje počet obyvatel republiky. To už by mohlo vést ke skutečně rázným opatřením.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]