Vojtěch Filip kritizuje lichvářské parkovné v Praze, ale využívat MHD ho ani nenapadne

ČTK

Předseda KSČM Vojtěch Filip | FOTO: ČTK

Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip napsal na partajní web článek, který překypuje spravedlivým rozhořčením. Už jen jeho titulek hovoří za vše: „Plať a zase plať.“ Má to ale jeden malý háček. Šéf KSČM se rozčiluje nad něčím, co má jednoduché řešení, to by ale komunista, který se zaštiťuje lidmi a jejich zájmy, musel sestoupit mezi ně a nasednout do metra, tramvaje či autobusu.

„Nedá mi to, protože i já jezdím po Praze a musím někde parkovat, a tak mne nenechává v klidu expanze zón placeného stání v hlavním městě, které nabírá na síle. Řeklo by se ‚slepice také chtějí zobat pořád‘. A když už není co, musí se jim zase přisypat. Nejnověji tak přibude ‚opravdu naštvaných‘ řidičů po rozšíření lichvářského parkovného v Praze 9 (Prosek, Střížkov, Krocínka, Poděbradská ulice, Nové Vysočany) a od druhé poloviny srpna končí legrace i v Praze 10,“ píše naštvaně šéf komunistů.

Pavel Hofman

Sice to vyznívá trochu jako povyk povýšeného papaláše, kterému někdo sáhl na to, co považuje za své výsostné právo a čemu už dávno přivykl, to však Filipovi nevadí. Naopak, pozdvižení, které tropí, pojímá tak, že se vlastně zastává prostého lidu a občanů, kteří kdoví proč mlčí a nechávají na sobě dříví štípat.

„Jak vidno, ještě stále je kde brát. No, ona ta pirátská strategie zní spíše ‚ber, kde ber, hlavně když poteče‘, nicméně proč ne, když lid mlčí a statečně zpevňuje krční svaly pod tíhou onoho z vrchu nakydaného. Krky zatím stojí. Ó, lide český, ty máš ale výdrž,“ stupňuje svůj výlev předseda Ústředního výboru KSČM Vojtěch Filip.

A pokračuje: „Také vás někoho napadlo, za co všechno bychom ještě mohli platit, aby loupežníci měli dostatek lupu? Což takhle posezení v parku na lavičce s pěknou modrou lajnou kolem nebo za pouhý průchod podchodem metra, nebo za přechod po přechodu zpět nebo za čekání na tramvaj… Radši nebudu  psát žádné možnosti, protože jak se říká, rezervy ještě jsou. A nesmí se říkat, že je něco nemožné, protože se prý vždycky najde někdo, kdo to bude chtít realizovat.“

Drahé parkovné a komunisté

Ano, parkovné, to je podle Filipa loupež století a jeho zavádění se rovná krádeži za bílého dne. Množství aut v centru a to, že lidé pak musí dýchat, co vozidla produkují, to zjevně předsedu komunistů netrápí a také ho ani nenapadne, že by svoje jízdy po Praze v automobilu mohl omezit a využívat třeba veřejnou dopravu. To by asi narušilo jeho pohodlí.

Závěrem pak Vojtěch Filip případ s drahým parkovným vztahuje na celou naši polistopadovou historii a vyvozuje z něj kdovíco: „Už by bylo potřeba lidem srozumitelně a jednoduše vysvětlit, proč se v České republice posledních třicet let neděje nic jiného, než že se pořád všechno zdražuje a zpoplatňuje! I já to chci vědět.“

Odpověď, kterou by šéf KSČM asi rád slyšel, je: poněvadž lidé nevolí komunisty. S těmi bychom si ale moc nepomohli a s tím zdražováním to nakonec nebude tak žhavé. V roce 2015 byl v hlavním městě roční kupon na MHD zlevněn z 4750 korun na 3650 korun a ani teď, když se plánuje jeho zdražení, by neměl stát žádnou přemrštěnou sumu, nýbrž jen o 365 korun více. Takže levnější alternativy existují, jen to chce je využívat a nevozit se pouze v autě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner