Vojtěch Filip naříká, že mu ANO sebralo uplácení důchodců. Sám si za to může

Předseda KSČM a první místopředseda poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (ČTK)

Předseda KSČM a první místopředseda poslanecké sněmovny Vojtěch Filip | FOTO: ČTK

Předseda všech komunistů Vojtěch Filip je mužem ustavičných křivd. Teď ho zrovna trápí, že na něj hodili, jak chce taky uplácet seniory penězi k důchodu navíc.

Na Haló novinách si Vojtěch Filip v sobotu postěžoval: „V týdnu jsem si na serveru Seznamzpravy.cz přečetl titulek komentáře: Důchodci jsou před volbami lovná zvěř. Kdo je uplácí nejvíc? Zmíněni jsme v této souvislosti samozřejmě i my komunisté. Jako jedni z úplatkářů! A to je lež.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Kdyby se autoři textu, Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší, ráčili obtěžovat, navštívili web KSČM a pročetli si program strany, nejen ten předvolební, ale všechny od roku 1990, velmi brzy by zjistili, že důstojný život seniorů a tomu odpovídající permanentní navyšování důchodů je trvalým cílem komunistů bez ohledu na čas, který zbývá do těch či oněch voleb. Mimochodem, i v zápisech z jednání Sněmovny byste se dočetli, že návrhy na zvyšování důchodů podávali vždy hlavně komunističtí poslanci… Že toho nyní zneužívá hnutí ANO a že si na tom pan předseda vlády, ale i ministryně práce a sociálních věcí, staví svoji kampaň, to je věc jiná. Že to ostatní strany mají jinak, ještě neznamená, že Komunistická strana Čech a Moravy s nimi bude házena do jednoho pytle.“

Tak nejdřív překontrolujeme, co se na Seznam Zprávy skutečně píše. A je tam tohle: „Sněmovna se v pátek sejde a na mimořádné schůzi bude rokovat o tom, o kolik v předvolebním čase zvýšit důchody. Návrhy prší ze všech stran – ministryně práce Jana Maláčová chce 300 korun navíc, komunisti 500 a Piráti se Starosty rovnou tisícovku. Pozadu nezůstává ani pravicová ODS – ta chce stoletým důchodcům přidat rovné dva tisíce. ‚Je to až trošku urážlivé, tento hon na důchodce ve stylu – my vám dáme pár stokorun a vy nám hlasy. A možná to může i část voličů odradit,‘ myslí si autor podcastu Vlevo dole Václav Dolejší.“

No vida, takže to tam schytali i Piráti a ODS. To nevypadá jako tažení cílené jen na komunisty. Co se dá dělat, jak něco říká nějaký komunistický činovník, je potřeba to raději překontrolovat.

Pokud jde o navyšování důchodů, k tomu slouží jejich valorizace. Důchody nejsou zrovna vysoké a kdyby to šlo, sotva by se našla politická strana, která by je nechtěla zvyšovat ještě víc a dávat k tomu všelijaké příplatky navíc. Rozdíl je v tom, jak daleko jsou jednotlivé strany ochotny zajít. Pokud ne moc daleko, sotva v tom bude nějaká zášť vůči seniorům, nebo to, že by se na ně schválně kašlalo. Problém je v tom, kde na to vzít.

Pokud si někdo myslí, že by stačilo vzít peníze „odjinud“, je potřeba připomenout, jakou část státního rozpočtu už teď důchody představují. „Největším výdajem státního rozpočtu je kapitola ministerstva práce a sociálních věcí, z níž se platí důchody a sociální či nemocenské dávky. Na výdajích se podílí celkem 40 procenty. Druhou největší položkou je všeobecná pokladní správa. Nejde však o výdaje stejného druhu. Platí se z ní například podpory na stavební či penzijní připojištění či příspěvky do společného rozpočtu Evropské unie, které se nedají zařadit do jiných kapitol. Fakticky tak druhým největším výdajem státního rozpočtu je kapitola ministerstva školství (11 procent). Třetí příčku mají úroky ze státního dluhu (6 procent). Čtvrté je ministerstvo dopravy (6 procent) a páté ministerstvo vnitra (5 procent).“

Takže se dvěma třetinami rozpočtu hýbat moc nemůžete. (Komunisté by jistě rádi něco ubrali armádě, je to přece armáda NATO, tak co. Rozpočet ministerstva obrany pro rok 2020 byl ovšem jen 75,5 miliard z celkového schváleného rozpočtu ČR, který byl jeden bilion a 600 milionů korun.)

Důchodci, na rozdíl od jiných lidí, měli i v době covidové krize svůj příjem aspoň jistý a je průběžně navýšovaný o inflaci. Tři stovky na životní úrovni moc nepocítí, pro státní pokladnu to bude tak 10 – 11 miliard výdaj navíc.

Ale dobře, i kdybychom komunistům přiznali všechny nářky a zásluhy, pořád tady zbývá jedno: vždyť oni umožnili tuto vládu vedenou ANO Andreje Babiše svou důvěrou. Na co si stěžují? Že si Babiš (a ČSSD) přivlastní jako dílo své neskonalé lásky a charity každý bonbonek, který vezmou ze společného a někomu dají? To snad dodnes svého bývalého spolustraníka neprokoukli?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]