Vojtěch Filip se snaží o sebekritiku, prý neumí delegovat úkoly. Problém komunistů je ale někde jinde

archiv

Vojtěch Filip | FOTO: archiv

Komunistická strana Čech a Moravy měla mít původně svůj volební sjezd v dubnu, následně byl kvůli epidemii koronaviru odložen na 28. a 29. listopadu a minulý týden se znovu odsunul a zatím není jasné, kdy se nakonec bude konat. Docela dobře se tím pádem může stát, že šéf komunistů Vojtěch Filip zůstane v jejich čele až do sněmovních voleb, které se konají příští rok na podzim.

Předsedou komunistické strany je Vojtěch Filip už více než 15 let. Sjezd, na kterém by měl být zvolen jeho nástupce, se stále oddaluje. Filipův předchůdce Miroslav Grebeníček přitom komunisty vedl o tři roky kratší dobu. Nejdůležitější však je, že partaj se nikdy nedostala do tak špatného stavu, v jakém se nachází v současné době, kdy velmi reálně hrozí, že po nadcházejících volbách do dolní komory parlamentu opustí sněmovní lavice.

archiv

Je pozoruhodné, jakým způsobem šéf komunistů o situaci své strany a jejích volebních výsledcích uvažuje. V pořadu Interview Plus Českého rozhlasu například spojuje neúspěchy KSČM ve volbách s tím, že ČSSD a hnutí ANO někdy přebírají komunistické partaji témata.

Proto podle něj nebyla chyba v politickém programu komunistů: „A když to není v programu, je to v lidech. Ptal jsem se, kde jsme udělali chybu, a začínal jsem u sebe. A třeba jsem zjistil, že řadu věcí raději udělám sám, než abych je někomu svěřil,“ uvedl Vojtěch Filip a dodal: „Také je potřeba změnit organizační řád strany a nedonutil jsem prvního místopředsedu, aby lépe připravil organizační konferenci, kde bychom změnili stanovy a udělali krok k tomu, že bude větší rovnost členů ve straně.“

Žádná strana nemá monopol na ta či ona politická témata. Stěžovat si na jejich přebírání je proto nesmysl. Buď je partaj dokáže hájit a prosazovat a je v tom dostatečně důvěryhodná a přesvědčivá, a pak se nemusí bát, že by jí je někdo přebral, anebo ne, ale potom nejde o to, že by jí je někdo sebral, nýbrž že v nich selhala a neplní dobře svoji funkci.

Dialektik v čele komunistické strany

Také nezní úplně přesvědčivě, že by hlavní chyba KSČM spočívala ve stranických stanovách a v tom, že Vojtěch Filip neumí delegovat úkoly. To jsou spíše podružnosti, které sice mohou hrát určitou roli, ovšem výrazně menší, než jakou jim předseda komunistické strany přisuzuje.

FB KSČM

Hlavní problém spočívá samozřejmě v tom, že komunisté si dlouhá léta mysleli, že mají své voliče jisté a pro jejich udržení nemusí skoro nic dělat. V tom se ale spletli; stačilo, aby se jim objevila konkurence nejenom v podobě hnutí ANO, ale i Okamurovy SPD, a naplno se projevilo, co KSČM zanedbala.

Když tedy Vojtěch Filip v Interview Plus prohlásil, že klesající podpora komunistů podle něj nesouvisí s celospolečenskými změnami, nemá úplně pravdu. „Jako dialektik vnímám, že strana vznikla v určitém historickém období a její historická role se může naplnit. Ale nemyslím si, že to je v tuto chvíli,“ řekl předseda komunistické partaje a pokračoval: „Teď jsme spíš v přechodném období, kde se lidé spoléhají na konkrétní a krátkodobá opatření, ale vrátí se určitě k těm dlouhodobým plánům a k tradičním politickým stranám. Ukazuje se, že krátkodobá opatření řeší ten akutní problém, ale neřeší perspektivu, kterou lidé potřebují.“

Je zjevné, že u Filipa je přání otcem myšlenky, a není vůbec zřejmé, proč by se voliči měli vrátit právě ke KSČM jako k záruce oněch dlouhodobých plánů a perspektivy. Jde právě o to, že se změnila celospolečenská situace, kdy komunisté přestali být vnímáni jako protestní alternativa. Voliči jim zkrátka přestali důvěřovat, a to se zpátky jen tak nevrátí. Zvlášť pokud se bude prodlužovat doba, kdy v čele komunistické partaje bude Vojtěch Filip.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected].com

Revue Forum Banner