Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip je rád za každou příležitost navézt se do Miloše Vystrčila stojícího v čele horní komory parlamentu. Nejnověji k tomu využívá svoji úvahu o národní samostatnosti České republiky, v níž si kromě evropských institucí bere do úst právě šéfa senátu. Těžko říct, jak to souvisí právě se samostatností naší republiky. Pokud 1. místopředseda poslanecké sněmovny Filip zpochybňuje a kritizuje předsedu horní komory Vystrčila, seč může, rozhodně to Česku a jeho samostatnosti v ničem neprospívá.
Vojtěch Filip na webových stránkách KSČM píše: „Nás, komunisty, někteří nesmyslně označují za odpůrce samostatnosti, za lidi, kteří chtějí zavléct naši krásnou zemi kamsi do područí asijských despocií, jak naši odpůrci vidí Rusko a Čínu. Nic není vzdálenější pravdě,“ odmítá tohle nařčení Filip a čtenář čeká, s čím šéf komunistické strany dále přijde.
Jestliže obvinění ze zavlečení do područí asijských despocií nemůže být vzdálenější pravdě, tak co je pravda? Znamená to, že nás komunisté chtějí zavléct do područí proradných a imperialistických Spojených států amerických? Nebo snad chtějí, abychom přijali za svůj prohnilý Západ a on nás?
Či si dokonce myslí, že naším úhlavním nepřítelem je právě Rusko a Čína? Anebo že by nás toužili dostat pod všemocnou kuratelu Bruselu a evropských byrokratů? Nic z toho by jeden nečekal, proto slova Vojtěcha Filipa budí zvědavost, očekávání a údiv.
Předseda zdejších komunistů ovšem pokračuje veskrze tradičně: „Stačí, když se v roli místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR podívám na stohy a stohy papírů potištěných nápady a myšlenkami, které bychom měli vložit do naší legislativy. Málokdy se najde vládní návrh zákona, který by se nezaštiťoval povinností uloženou nám Evropským parlamentem, Radou EU nebo Evropskou komisí. Samozřejmě uloženou pod obrovskými finančními sankcemi. Má, nebo mělo, někdy na nás takové legislativní nároky Rusko? Nebo Čína? Ne. To nebylo ani za doby našeho členství v RVHP.“
Do područí Ruska a Číny
To je trochu zvláštní úvaha. Vojtěch Filip se snaží vysvětlit, proč je scestná myšlenka, že by nás komunisté chtěli zavléct do područí Ruska a Číny, a přitom ze všech sil kritizuje evropské instituce a naopak se zastává právě Ruska a Číny. Tak kam nás to tedy chtějí komunisté zavléct? Vždyť snaha narušit evropské vazby a vztahy v rámci Evropské unie je prvním krokem na cestě k většímu přimykání se ke zmiňovaným asijským despociím.
Místopředseda dolní komory Filip to krkolomně vysvětluje tak, že se podivuje nad tím, o jaké samostatnosti, kterou komunisté údajně chtějí zaprodat Číně a Rusku, se bavíme, když ve skutečnosti rozsah předpisů vynucovaných Bruselem silně zasahuje vedle vnitřního obchodu i energetiku, ochranu životního prostředí a dopravu. Šéf KSČM tím zřejmě chce říct, že komunisté nás nemohou o naši samostatnost připravit a zaprodat nás Číně a Rusku, protože už žádnou samostatnost vinou Evropské unie nemáme.
A v tuhle chvíli přichází na scénu předseda senátu Miloš Vystrčil, kterého Vojtěch Filip do své úvahy zakomponuje vskutku umně: „O naprosté podřízenosti a ztrátě kontroly nad obsahem našeho vlastního právního řádu by nejspíš mohl mnoho vědět i předseda Senátu Miloš Vystrčil. Muž, který se už skoro před dvěma měsíci ‚proslavil‘, když hlásal názory svého předchůdce a odletěl na Tchaiwan bojovat proti Číně. Proč? Proto, že ho k tomu vyzval americký ministr zahraničí Pompeo během své návštěvy Prahy? Jak tohle souvisí s naší samostatností?“
Uklidňující a motivační projevy
Předseda komunistické partaje se tak ve snaze dokázat, že to nejsou komunisti, kdo naši samostatnost zaprodává, ale šéf horní komory Vystrčil, jen sám staví na stranu Číny a jejích zájmů. Pokud Filipovi tolik záleží na naší samostatnosti, proč mu tak vadí vzpírání se asijské mocnosti a čínským zájmům? Jak to souvisí s naší samostatností?
Když už je ale Vojtěch Filip v okopávání Vystrčila, čert vem problematiku samostatnosti, o které to původně celé bylo, z kritiky šéfa senátu je potřeba vytěžit maximum. Představitel komunistické strany tedy dodává: „A když už je řeč o předsedovi Senátu ČR, dovolím si ještě jedno téma. Zapojil se nějak do řešení toho, jak naše těžce zkoušená země zvládá koronavirovou krizi? Vláda opravdu nekomunikuje dokonale a jen málo a špatně vede veřejnost k dodržování nezbytných opatření. Ale co celé uplynulé týdny či měsíce brání, aby se této role ujal? Přednesl nějaký motivační nebo aspoň uklidňující proslov? Přece by k tomu dostal kdykoli prostor ve všech zdejších televizích, když je tím druhým nejvyšším ústavním činitelem, jak sám s oblibou připomíná… Ne, nic z toho se nestalo.“
To je velmi povedené. Předsedu senátu Miloše Vystrčila odmítá prezident Miloš Zeman zvát na schůzky nejvyšších ústavních činitelů. První místopředseda dolní komory Vojtěch Filip mu však doporučuje, aby suploval roli vlády ve vztahu k veřejnosti, protože ta ji nezvládá.
Je hezké, že tak činí a že se domnívá, že by Vystrčil měl mít v televizi uklidňující a motivační projevy. Šéf komunistů Filip by však raději mohl domluvit prezidentovi Zemanovi, aby předsedu senátu znovu začal zvát na schůzky ústavních činitelů k české zahraniční politice. To by bylo přece jen příhodnější. Ono těch různých televizních projevů politických představitelů už bylo v poslední době dost a není třeba k nim přidávat další.
A ještě k té samostatnosti České republiky: Vojtěch Filip by pro ni nejvíce udělal, kdyby ze své pozice 1. místopředsedy poslanecké sněmovny vynaložil maximální úsilí o to, aby vedení dolní komory a senátu mělo pokud možno dobré a harmonické vztahy. Mohl by začít tím, že na předsedu horní komory parlamentu přestane útočit. To, jak si ve vztahu k Vystrčilovi počíná, naší samostatnosti rozhodně neprospívá.