Vojtěch prohrál debatu, ve které neměl protivníka. Stačily Moravcovy dotazy. Ráno rezignoval

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch  (repro ČT)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: repro ČT

Pohled na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je snad ještě smutnější, než tomu bylo na jaře. V nedělních Otázkách Václava Moravce dostal šanci leccos říci a vysvětlit, protože dalšími hosty v debatě byli dva jeho podřízení. Jenže ani to nestačilo. Když se moderátor Vojtěcha na něco ptal, ukázalo se, že dostat z něj kloudnou odpověď je takřka nemožné. Otřesný výsledek televizní debaty zřejmě přispěl k jeho dnešnímu rozhodnutí rezignovat na svoji funkci.

Spolu s Vojtěchem byla u Moravce hlavní hygienička Jarmila Rážová a anesteziolog Vladimír Černý. Skutečně tedy nešlo o kdovíjaké soupeře nebo dokonce nepříjemnou opozici, naopak. Pro Vojtěcha by ale napříště bylo lepší, kdyby do studia nepřišel ani moderátor nebo kdyby zůstal doma on sám. Protože tohle byla opravdová tragédie.

Ministryně financí Alena Schillerová a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba ANO) (FB Úřadu vlády)

Tak například Vojtěch uvedl, že není možné garantovat, že respirátory, které vláda rozesílá seniorům, splňují potřebné parametry kvality. Neznáme jasný plán dalšího postupu v boji proti pandemii koronaviru a otázku, zda chaos v opatřeních způsobilo to, že se do věci neustále neodborně vkládal premiér Andrej Babiš, označil Vojtěch za spekulativní.

Ministr zdravotnictví celou tu strašnou hodinu vypadal jako školák, který se nepřipravil na avizované zkoušení. Je neuvěřitelné, že je stále ještě na svém místě, pokud nespočívá vysvětlení v tom, že v této nezáviděníhodné situaci tu není nikdo, kdo by jej chtěl nahradit, a to ani nejslavnější epidemiolog a milovník restrikcí Roman Prymula, protože ten má o něco raději aureolu zachránce a vítěze.

Vojtěch také na přímý dotaz Moravce odmítl, že by měl vyvodit politickou odpovědnost z epidemiologické krize a podat demisi. Václav Moravec na to ministru Vojtěchovi doporučil, aby se podíval na díl komediálního seriálu BBC „Jistě, pane ministře“, který se jmenuje „Muž přes palubu“.

Je také zarážející, že i tahle ostuda Vojtěchovi pořád stojí za to, aby setrvával na postu ministra. Babiš ho od začátku krize ponižuje („Nebuďte slušnej! Řekněte jméno!“ – Vzpomínáte?) a je naprosto jasné, že jakmile přijde vhodná příležitost, hodí ho přes palubu stejně jako kohokoli jiného.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jedno je ale jisté – pokud bude chtít marketingový tým hnutí ANO zabránit dalšímu nekontrolovatelnému pádu preferencí, bude muset s tímto nešťastníkem něco udělat. Adam Vojtěch už dávno prokázal, že i zpívat umí lépe než řídit ministerstvo. A když ještě musí svoje kroky obhajovat v televizi, jde o nefalšované utrpení. Pro něj i pro diváky. Snad jen ten Václav Moravec se musel ve skrytu duše bavit.

Dovětek:

Ministr Adam Vojtěch v pondělí ráno rezignoval. Děkujeme.

Uvidíme, jaký veleduch ze stáje oligarchy Andreje Babiše nyní rezort převezme. Císař Caligula jmenoval kdysi senátorem Říma svého koně. Kdyby Babiš určil tentokrát za nového ministra svého psa, bylo by to pro Česko nejlepší. Ten by aspoň už nic nezkazil a nedělal by v televizi takovou ostudu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com