Vojtěch rezignovat nehodlá. Neudělal prý přece žádnou chybu

FB hnutí ANO

Adam Vojtěch. | FOTO: FB hnutí ANO

Ministr zdravotnictví stále nemá pocit, že by podcenil přípravy na epidemii koronaviru, a nedostatek ochranných pomůcek svádí na různé bizarní okolnosti. Naposledy přišel Adam Vojtěch s argumentem, za který by si zasloužil okamžité odvolání z funkce: Kdyby prý zdravotnický materiál nakoupili, mohlo se stát, že by nebyl potřeba. O rezignaci nechce Vojtěch ani slyšet, protože kapitán prý nemá opouštět loď. Vůbec si neuvědomuje, že je odpovědný za kalamitní situaci a jeho konec ve funkci by byl žádoucí. 

Adam Vojtěch po celou dobu koronavirové krize prokazuje, že je ministrem jen díky tomu, že dlouhodobě věrně slouží Andreji Babišovi. Neobstál v situaci, kdy mohl dokázat, že má na to být členem vlády. Vypouštěl neověřené informace, prokazatelně dvakrát veřejně lhal.

Pavel Hofman

Navíc se nikdy neomluvil za podcenění situace a podle rozhovoru pro Babišovu Mladou frontu DNES to zjevně nemá v plánu ani teď. „Kdybychom nakoupili za dvě miliardy materiál, je otázkou, co by nám na to kdo řekl, kdyby to nepřišlo,“ opakuje Vojtěch nesmyslný argument, proč se nezačalo s nákupem ochranných pomůcek v době, kdy už se koronavirus šířil po Evropě. 

„Připomenu další relativně nedávnou historii. Když hrozila pandemie při prasečí chřipce, Česká republika nakoupila lék Tamiflu za 500 milionů korun. Nakonec žádná pandemie nepřišla a Tamiflu jsme nedávno museli spálit, protože expirovalo,“ vysvětlil své myšlenkové pochody ministr. Jeho přirovnání ovšem jen ukazuje, jak Vojtěch nerozumí resortu, který řídí. Těžko by se totiž roušky a respirátory musely pálit kvůli tomu, že by „prošly“. To si ovšem hlava českého zdravotnictví neuvědomuje.

Vojtěch se také zřekl odpovědnosti. Podle jeho slov totiž ministerstvo není subjektem, který by dělal nákupy pro nemocnice. Na konci ledna prý ale jeho úřad zjišťoval, jaké jsou zásoby, a nakázal špitálům, aby si udělaly zásoby na čtyři měsíce. Tím celé snažení Vojtěchova ministerstva skončilo.

Ani přesto si tento člen Babišovy vlády nepřipouští, že by měl za chyby nést osobní odpovědnost. „Co se děje v posledních dnech a týdnech, je náročné. Lhal bych, kdybych říkal, že ne. Čelíme něčemu, čemu tady asi žádná vláda nečelila, největší pandemii od dob španělské chřipky,“ říká Vojtěch. „Někdy je člověk možná z věcí otrávený, ale na druhé straně by mi to přišlo, jako kdyby kapitán opouštěl loď. To si myslím, že není správné. Myslím, že ministr zdravotnictví musí zůstat na palubě a dělat s kolegy maximum, abychom tu epidemii zvládli,“ dodává.

Jenže je to právě neschopný ministr, kdo by měl být z oné lodi hozen námořníky přes palubu. Jak se ukázalo, Vojtěchův náměstek Roman Prymula zvládá celou situaci daleko lépe. Hlavně ale problematice rozumí a nechodí na tiskové konference vyprávět lži a hlouposti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner