Vojtěch s Hamáčkem se na Twitteru hádají kvůli distribuci roušek a respirátorů

archiv

Ministři Jan Hamáček a Adam Vojtěch | FOTO: archiv

Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, na svém twitterovém účtu upozornil na článek týkající se nedostatku ochranných pomůcek v domovech pro seniory. Právě ty nákaza novým koronaviem ohrožuje nejvíce. Pod jeho statusem se do sebe pustili dva lidé, kteří se distribucí zabývají – ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Domovy pro seniory nemají ochranné pomůcky, může to být fatální, varuje šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Jde o celkem 140.000 osob (zaměstnanců a klientů),“ napsal Středula. Hamáček reagoval s tím, že bylo rozvezeno půl milionu respirátorů a tři miliony roušek a nyní se čeká na další letadlo. Středula uvedl, že vnitro z ničeho neobviňuje, a naopak poukázal na chyby resortu zdravotnictví.

Pavel Hofman

To si ovšem nenechal líbit Vojtěch. „Nechci vést zbytečnou polemiku, ale toto má skutečně na základě rozhodnutí vlády zajistit ministerstvo vnitra. Ale jsme partneři, takže jim rádi pomůžeme, což se teď stalo,“ napsal. „Nebudu se s Vámi hádat na Twitteru, řekneme si to v pondělí na vládě…“ reagoval Hamáček. Ministr zdravotnictví oponoval s tím, že se věc na vládě řešila už dvakrát.

Vojtěch přidal ještě fotografii s tímto sdělením: „Dnes ráno jsme kolegům z vnitra předali pro sociální služby 200 tisíc ks. respirátorů. Věřím, že jsou již na cestě do krajů.“ Hamáček odpověděl: „Ok, tak fajn, ono to možná ukáže tu absurditu ,dvojí‘ distribuce. Kdybych nemusel pustit na palubu čtvrtečního China Eastern 2 mil. ,vašich‘ respirátorů, mohl jsem přivézt 2 mil. ,svých‘, ty už mohly být na krajích a nemusel jste mi 200 tisíc ,půjčovat‘.“

Ministři se na sociálních sítích nedohadovali poprvé. Proti Vojtěchovi se navíc ozývají i hlasy z krajů, zejména hejtmani za ČSSD kritizují ministerstvo zdravotnictví, žádají, aby vše rozdělovalo vnitro, a Martin Netolický dokonce vyzval Vojtěcha k rezignaci. Situace v domovech pro seniory je přitom kritická, nákaza se šíří a ochranné pomůcky chybějí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner