Vojtěch se vymlouval v novém rozhovoru. Zemanovi by ceremoniál povolil, s Babišem od rezignace nemluvil

Podle současného ministra zdravotnictví Romana Prymuly nás čekají neveselé týdny. Dalo se tomu zabránit z pozice bývalého šéfa resortu – Adama Vojtěcha? Ten jako host odpovídal ve vysílání pořadu Interview ČT.

Když se na konci léta lámal chléb a rozhodovalo se o dalších opatřeních vzhledem k očekávané podzimní vlně koronaviru, začal známý a do značné míry nedůstojný kolotoč sebepopírajících výroků, kterými chtěl Andrej Babiš uchlácholit své voliče. Svůj vliv tehdy uplatňoval i na tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. A právě tehdy začaly vznikat zmatky, kterých se vláda dodnes nezbavila.

Pavel Hofman

„Já jsem navrhoval opatření týkající se nošení roušek od prvního září. Už jsem také prohlásil, že byla moje chyba, že jsem to neprosadil. (…) Tehdy bylo klíčové jednání u pana premiéra, který si chtěl vyslechnout názory všech z různých odborných skupin ministerstva. Byli tam kliničtí pracovníci, epidemiologové. Když se jich ptal na to, jestli mají být zavedeny roušky, názory vůbec nebyly jednotné. Mě samotného to překvapilo. Mohl jsem na tom trvat, ale když jste u jednoho stolu a nemá nikdo názor jako vy, tak to je velmi složité názor prosadit,“ popsal exministr Adam Vojtěch pro Interview ČT.

Měl prý ještě v září k dispozici data, která ukazovala, že počet nakažených ve školách je výrazný. „Bylo mnohem složitější udělat razantní opatření. S ministrem Plagou jsme chtěli, aby školy zůstaly otevřené,“ prohlásil bývalý ministr.

Ceremoniál s předáváním státních vyznamenání k 28. říjnu, který prezident Miloš Zeman chce zorganizovat i přes žádost vlády o jeho zrušení a zákaz shromažďování více než šesti osob, by Vojtěch povolil. „Pochopil jsem, že tam bude pouze pan prezident a ti, kteří dostanou vyznamenání,“ reagoval na dotaz, načež ho moderátorka Světlana Witowská upozornila, že to je stále více než šest osob.

„Je to vhodné za takové situace, kdy lidé nesmí chodit do škol, do restaurací a mají chodit z práce a do práce, ministr vnitra vyhrožuje mrazáky s mrtvolami na ulicích, aby se konala taková ceremonie?“ zeptala se ho. Adam Vojtěch však odpověděl ve prospěch hradních záměrů: „Pokud tam bude pouze pan prezident a ti, kterým bude uděleno státní vyznamenání, tak si myslím, že to je akceptovatelné.“

S premiérem Andrejem Babišem, který ho několikrát veřejně dokonale ponížil, aby ho pak nazval „příliš slušným pro politiku“, od své rezignace prý vůbec nemluvil. „Nemluvili jsme spolu. Předal jsem funkci a od té doby jsem s ním nemluvil. Má tam kolegy a pana ministra. Takže to není o tom, že by na mě zanevřel. Doufám, že nikoliv,“ prohlásil Vojtěch.

Zároveň odmítl, že by se měl momentálně ucházet o pozici generálního ředitele VZP, jak se v minulosti objevilo v několika médiích. Oblasti zdravotnictví by se chtěl věnovat i nadále, zda to ale bude stále s Andrejem Babišem, to se podle Vojtěcha teprve „uvidí“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner