Vojtěch si dělá z covidu legraci, zaznívá. Čím ministr naštval tolik lidí?

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (Úřad vlády)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: Úřad vlády

Role ministra zdravotnictví je v době koronavirové pandemie nevděčná. Přesvědčilo se o tom už několik lidí, kteří se na tomto postu vystřídali. Nejvíc zkušeností má bezesporu Adam Vojtěch, který si ministrování vyzkoušel již podruhé a ani jednou se nestal miláčkem veřejnosti. Nyní si společnost proti sobě poštval hned nadvakrát.

Ministr zdravotnictví je brán jako tvář proticovidových opatření. Přestože v naší zemi žádný člen vlády neudělá jakékoliv rozhodnutí bez toho, aby to odsouhlasil či přímo nařídil premiér, odpovědnost padá vždy na jeho podřízené. Právě proto musel už jednou Adam Vojtěch z lukrativního místa odejít.

()

Vzhledem k tomu, že však Andrej Babiš nedokázal najít druhého stejně poddajného ministra, který by udělal všechno, co mu jeho vládní šéf nakáže, musel se Vojtěch hlásit zpět do služby, z níž byl v minulosti vyhozen. 

Přestože měl slíbeno, že se přesune do Finska, kde se stane velvyslancem, musel Vojtěch na svou novou štaci zapomenout a vrátit se do úřadu na Palackého náměstí. Těžko odhadnout, co mu Babiš slíbil, když ze sebe opět nechá dělat otloukánka a projde si dalším „očistcem“ při stanovování nových zákazů a nařízení. 

Doteď to nebylo o moc jiné než v probíhajících vlnách covidu, ale bude hůř. Na ministra totiž čeká boj o vyhlášku, nařizující povinné očkování pro osoby starší 60 let a některé profesní skupiny. Takové rozhodnutí je v současné rozjitřené atmosféře velmi rizikové, jakkoliv se zdá jediným možným, pokud chceme nápor nákazy alespoň trochu zbrzdit.

Navíc v době, kdy se k nám brzy ve větším měřítku dostane i varianta covidu-19, nazvaná omikron, proti níž jsou údajně protilátky získané proděláním nemoci neúčinné, zbývá k obraně před nemocí skutečně pouze očkování. 

To však nedokáží pochopit antivaxeři, kteří z různých důvodů nejsou schopni akceptovat fakta, jež jim předkládají renomovaní vědci, a raději se řídí tím, co psala „Máňa“ na internetu. Pro ně je dokonce Adam Vojtěch člověkem, který si z covidu dělá srandu a znevažuje jeho dopady.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Je sice zvláštní, že lidé, kteří mnohdy tvrdí, že žádný koronavirus neexistuje, mají takovou starost o to, aby se o něm hovořilo pouze fundovaně a s úctou, ale to už se jednodušším jedincům občas stává. Argumentem, kterým útočí na ministra zdravotnictví a dokazují mu jeho „výsměch“, jsou pozadí, která používá při svých videorozhovorových vstupech v televizních relacích.

Poté, co několik lidí nedokázalo pochopit, jak může v 19:30 hovořit Vojtěch z místnosti plné denního světla, zvolil ministr na skypu jiné přednastavené pozadí. Opět ovšem nevybral dobře a pláž, která měla jasně ukázat, že se jedná o počítačovou grafiku, naštvala další občany. 

Zatímco se potýkáme s koronavirovou krizí, šéf našeho zdravotnictví má náladu na vtípky a znevažuje post, který zastává, psali rozzuření kritici na sociálních sítích. Asi nikdo se netěší, až Adam Vojtěch skončí ve funkci tolik jako on sám. Je totiž jasné, že cokoliv teď udělá, bude špatně. Už aby nám jeho nástupce představil plán, kterým covid z naší země vyžene on. Jen si musí dát pozor, jaké má při tom za sebou pozadí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]