Vojtěch zahájil kvůli zrušeným opatřením audit na ministerstvu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch  (ČTK)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: ČTK

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zahájil na ministerstvu interní audit, který prověří způsob přijímání protikoronavirových opatření. Soudy totiž označily 17 protiepidemických nařízení za nezákonná. Na základě auditu bude ministr „případně činit další kroky“, řekl dnes v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Počet opatření odmítnutých soudy dnes kritizovali předseda České lékařské komory Milan Kubek či europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09).

„Já jsem zahájil interní audit na ministerstvu zdravotnictví, tak abych skutečně věděl, jak ta opatření reálně vznikala. Já jsem u toho nebyl,“ prohlásil ministr. Chce také vědět, jak se posuzovala zákonnost jednotlivých nařízení.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Podle Kubka leží zodpovědnost zejména na náměstkovi pro legislativu a právo Radku Policarovi. Důvodem rušení opatření je podle něj neschopnost úředníků ministerstva. Vojtěch s náměstkem již hovořil. „On je přesvědčen o tom, že nikterak nepochybil,“ uvedl. Sám Policara odvolat nemůže, musí se řídit služebním zákonem. Případné další kroky vůči náměstkovi tak učiní až na základě výsledků auditu.

Pospíšil v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News označil počet zrušených protiepidemických opatření za katastrofální. Podle něj se úředníci ministerstva zdravotnictví měli spojit s právníky Legislativní rady vlády a požadovat od nich odborná stanoviska. „Je to hrozná vizitka,“ dodal europoslanec.

Vojtěch již při svém druhém nástupu do funkce mluvil o tom, že mu jako právníkovi vadí to, že soudy ruší protiepidemická opatření, která připravilo ministerstvo zdravotnictví. Jen tento týden označil Nejvyšší správní soud (NSS) čtyři další nařízení za nezákonná. Týkala se omezení nočního prodeje v maloobchodu ve dvou květnových týdnech, zákazu prezenční výuky ve školkách v polovině dubna a regulace restaurací na konci května. Už dříve soud stejná omezení označil za nezákonná v jiných časových úsecích. Opatření platila zpravidla týden, pak byla nahrazována obdobnými.

NSS opakovaně vytýká ministerstvu zdravotnictví nedostatečné odůvodňování jednotlivých opatření vydávaných podle pandemického zákona.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]