Vojtěch znovu vypustil nepotvrzenou zprávu. Bude ho zase Babiš školit na tiskovce?

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch  (ČTK)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: ČTK

První angažmá Adama Vojtěcha na ministerstvu zdravotnictví skončilo poté, co prezentoval neověřenou zprávu o lékařce, která se údajně kvůli své chybě nakazila koronavirem a skončila v karanténě v nemocnici. Tehdy z něj na tiskové konferenci premiér jako z malého kluka doloval pravdu, kdo mu nepravdivou informaci sdělil. Vojtěch se však z této trapné situace nepoučil a opět médiím sdělil věc, která se ukázala jako vymyšlená.

Čtvrteční zprávou číslo jedna se stalo zjištění, že se mezi českými olympioniky v Tokiu pozvolna šíří covid-19, kterým měl některé členy výpravy nakazit neočkovaný lékař tenisové výpravy. Přestože není jasné, zda skutečně ortoped a nepřítel vakcinace Vlastimil Voráček byl tím, kdo čtveřici sportovců infikoval, problémem je fakt, že jsme do Japonska koronavirus přivezli.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Neskutečnou situaci, která například plážové volejbalistky připravila o možnost bojovat o medaile, pochopitelně komentovali i někteří politici. Premiér se smíchem vyprávěl o tom, že je skandál mít nenaočkovaného lékaře na olympiádě, když on objíždí zemi a přesvědčuje lidi, aby si nechali vakcínu píchnout. Ministr zdravotnictví naopak přišel s velmi dramatickou zprávou.

„Pokud vím, tak jedna z těch sportovkyň dokonce má těžší průběh. Nevím, jestli je to pravda, ale myslím, že byla odvezena do nemocnice na podporu kyslíkem,“ sdělil Adam Vojtěch TV Nova. Jak se ovšem ukázalo, opakuje se situace z března 2020, kdy ministr při svém prvním vládním angažmá tvrdil, že doktorka Peková špatně odebrala vzorek pacientovi infikovanému covidem-19 a sama se při tom nakazila. Velmi rychle se ukázalo, že to není pravda.

A tak se musel Vojtěch omluvit. Přitom došlo k trapné situaci, kdy Andrej Babiš nabádal ministra, aby „nebyl slušnej a řekl jméno“. Poté tedy člen vlády prozradil, kdo mu onu smyšlenku vyprávěl. Něco podobného se zřejmě bude opakovat. Jen s tím rozdílem, že Vojtěch už dopředu, než ho premiér zase zesměšní, prozradil, že výmysl o „sportovkyni na kyslíku“ slyšel v Českém rozhlase.

Místo toho, aby zaúkoloval někoho ze svých podřízených, aby tak závažnou informaci ověřil, vypustil ji do éteru v nejsledovanější zpravodajské relaci v zemi. Přitom je otázkou jednoho telefonátu zjistit, že všichni čeští sportovci jsou na hotelu v povinné karanténě, a nikdo se tedy nenachází v nemocnici, natož ve vážném stavu.

Adam Vojtěch zkrátka není důvěryhodným ministrem. Místo toho, aby veřejnost informoval o důležitých věcech, raději vypouští nepotvrzené informace. U dvou víme, že nejsou pravda, ale co zbytek? To musíme každé sdělení ministra zdravotnictví zkoumat, jestli není vylhané?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]