Vojtěcha netřeba litovat. Kladný hrdina po boku záporáka? Jen pohádka

ČTK

Premiér Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová | FOTO: ČTK

Byl jediným slušným ve vládě. Neunesl to. Má charakter. Je ho škoda. Takové a podobné lítostivé věty se ve veřejném prostoru objevují v souvislosti s odchodem Adama Vojtěcha z ministerstva zdravotnictví, který pravděpodobně nebyl zas tak moc dobrovolný, jak by se mohlo zdát. Adama Vojtěcha však netřeba litovat. Nebyl žádným kladným hrdinou ve vládě záporáků. Pro Andreje Babiše dělal špinavou práci už před lety na ministerstvu financí. Sám Babiš ve své předvolební promluvě k národu na všech televizích řekl, že si Vojtěcha vychoval. No právě.

Šlo o nehezkou výchovu. Absolvent právnické fakulty a mediálních studií Adam Vojtěch začínal v Agrofertu jako právník Mafry. Protože byl šikovný, Babiš si ho následně vytáhl na ministerstvo financí. A tady to začalo. Byl nasazený na procesy na ministerstvu zdravotnictví. Měl sledovat, jestli se na ministerstvu, které tehdy spadalo pod ČSSD, neděje něco, co by se nelíbilo Babišovi. Ve skutečnosti to byl boj Babiše proti Svatopluku Němečkovi.

Vojtěch spolupracoval se stíhaným podnikatelem Tomášem Horáčkem, který pro něj sháněl informace například o tom, jaký plat má manželka Němečka, nebo informace o hospodaření České televize. A protože svěřené úkoly na financích vykonával dobře, dostal na starost ministerstvo zdravotnictví, ačkoliv kromě špiclování v resortu neměl se zdravotnictvím žádné zkušenosti, stejně tak Adam Vojtěch postrádal manažerské schopnosti.

A možná to z něj dělalo onoho „slušného“. Vojtěch totiž nebyl tak moc slušný, jako spíše přímo ovládaný Babišem. Naposledy se Vojtěch pokusil po debatě s odborníky zavádět roušky už v druhé polovině srpna. Co se stalo? Babiš se mu vysmál, pozval si ho na kobereček a nápad mu zatrhl. Kdyby si Vojtěch stál za svým, nemusely údaje o nakažených vypadat nyní tak děsivě a ČR nemusela být ostudou Evropy. Vojtěch nebyl žádným kladným hrdinou, jen smutnou figurkou těžce ovládanou Andrejem Babišem.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner