Skandály kolem hnutí ANO nemají konce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sháněl kompromitující materiály s pomocí trestně stíhaného lobbisty Tomáše Horáčka a na hejtmanství Jaroslavy Jermanové zasahovala policie. Babišův matrix se stále rozrůstá.
[ctete postid=“256142″ title=“Otazníky kolem konce policejního šéfa, který udal vyšetřovatele Čapího hnízda“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Ptáček-Erazím-385×230.jpeg“ excerpt=“V čele pražské policie končí Jan Ptáček, dosazený během čistek první Babišovy vlády. “ permalink=“https://forum24.cz/otazniky-kolem-konce-policejniho-sefa-ktery-udal-vysetrovatele-capiho-hnizda/“]256142[/ctete]
„Někteří teď říkají, že my jsme stejní. Ne, my nejsme stejní. My jsme jiní. Přesně proto jsem šel před sedmi lety do politiky, protože jsem chtěl tento systém, ve kterém jsem musel podnikat a kterým jsem z duše pohrdal, napravit a dokázat, že politiku jde dělat jiným, lepším způsobem bez korupce a klientelismu ve prospěch všech občanů naší země,“ prohlašoval Andrej Babiš na únorovém sněmu ANO. Tvrdil, že jeho hnutí je jiné než matrix, který dvacet let sedí ve sněmovně .
Dozvuky auditu
Jaká je realita? Oligarchické hnutí, které zakořenilo ve veřejném prostoru, se potýká se stále většími problémy, které Babišem odsuzovaný matrix překonávají. Další díl tohoto seriálu se odehrává v době, kdy ve veřejném prostoru stále rezonují třaskavé závěry auditu Evropské komise. Za několik měsíců se vrátí ve finální podobě, dnes kvůli nim vláda podstupuje hlasování o nedůvěře.
V téže době se vynořily hned dvě nepříjemné kauzy, charakterizující skutečnou podobu hnutí ANO, vytvářejícího mylný dojem změny politické kultury. Každá z těchto kauz je jiná, obě jsou závažné a pro Babišovo hnutí symptomatické. Na jedné straně fízlování a vytváření „složek“ na nepohodlné oponenty, na druhé straně arogantní papalášství a zneužívání moci.
Vojtěch by měl rezignovat
Nebývalou horlivost projevoval současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jako tajemník tehdejšího ministra financí Andreje Babiše. Český rozhlas nyní zjistil, že svému šéfovi sháněl kompromitující informace na jeho oponenty.
Tato špinavá práce se ke vší smůle provalila v souvislosti s obviněným lobbistou Tomášem Horáčkem, který vzájemné vazby potvrdil. Horáček byl v červnu roku 2018 obviněn za ovlivňování přidělování zakázek v pražských nemocnicích. Za to měl podle vyšetřovatelů žádat úplatky.
Vojtěch s Horáčkem spolupracoval v letech 2014 až 2017. Prý proto, že chtěl s jeho pomocí rozkrývat nekalosti v rezortu zdravotnictví. Tyto výmluvy jsou naivní a nevěrohodné. Z mailové korespondence vyplývá, že ambiciózní tajemník mimo jiné řešil prostřednictvím Horáčkovy právničky Niny Rydlové žalobu kvůli zjištění platu a odměn Zdenky Němečkové Crkvenjaš, manželky bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.
Ministr financí se tehdy v roce 2015 s Němečkem utkával ve vážných sporech a obviňoval ho z předražených nákupů v ostravské fakultní nemocnici v době, kdy stál v jejím čele.
Vojtěchův záběr však byl mnohem širší. Horáček policii vypověděl, že se s Babišovým tajemníkem často setkával a řešil stovku žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím na různé úřady a instituce. Tímto způsobem zjišťoval i podrobné informace o hospodaření České televize v době, kdy kulminovaly Babišovy ataky na její redaktory, jimž kvůli některým reportážím otevřeně vyhrožoval.
Tato spolupráce byla pro obě strany výhodná. Horáček si dělal „oko“ u vlivného šéfa ANO, jelikož nelze pochybovat o tom, že Vojtěch Babiše o vzájemné spolupráci informoval. Vojtěch zase získával informace v utajení, jelikož podobné angažmá jeho jménem by mohlo vyvolat koaliční spor.
Za normálních okolností by takové estébácké praktiky a vytváření „složek“ na nepohodlné nikomu neprošly. Ministr, na kterého by se podobný skandál provalil, by byl v nedávné minulosti pod tlakem médií i koaličních partnerů donucený rezignovat.
Dnes je však situace jiná. Babiš se zatím ke kauze svého oblíbence nevyjádřil, stejně tak mlčí Jan Hamáček. Opravdu mu nevadí, že koaliční partner sháněl kompro na kolegu ze sociální demokracie? Nejspíš ne a nepřekvapilo by, pokud by se ČSSD rozhodla i tuto ponižující blamáž společně s premiérem vysedět.
Policie na hejtmanství
Ve stejné době zasahovala policie na úřadu Středočeského kraje, kde vládne hejtmanka a místopředsedkyně ANO Jaroslava Jermanová. Zajímá se o pochybné smlouvy uzavřené úřadem s 35 externisty. Jen v roce 2017 jim hejtmanství vyplatilo 5 milionů korun, ačkoli podobné práce mohou často vykonávat jeho stálí zaměstnanci.
Není ani jasné, jakou práci, někdy za stovky tisíc korun, skutečně odvedli. Hejtmanství se řídí zásadou omerty a neposkytuje podrobnější informace ani opozici v kontrolním výboru krajského zastupitelstva.
Těžko říci, k čemu jsou dobré například analýzy hudebních festivalů za 45 tisíc korun měsíčně, nebo různé monitoringy médií, které může zpracovávat tiskové oddělení. V každém případě to je vítaný přivýdělek často pro známé stylem za hodně peněz málo muziky.
Hejtmanka Jermanová zdůrazňuje, že žádnou smlouvu nepodepisovala. To nic nemění na skutečnosti, že nejvíc sporných smluv uzavřel odbor spadající přímo pod ni. Kde je ona hnutím ANO proklamovaná transparentnost, nový politický styl a avizované úsporné nakládání se svěřenými prostředky?
Matrix ANO se rozrůstá
Poslední případy ministra Vojtěcha a hejtmanky Jermanové jsou přitom jen špičkou ledovce.
Andrej Babiš: Peripetie trestně stíhaného předsedy vlády Andreje Babiše jsou dostatečně známy. Hrozí mu obžaloba z dotačního podvodu. Nově je otevřena kauza daňových úniků, kdy si zhruba třicet společností Agrofertu u společnosti Farma Čapí hnízdo zadávalo fiktivní reklamu v celkovém objemu 280 milionů korun. Nyní přibyl ještě vážnější problém s auditem Evropské komise, konstatujícím pokračující premiérův střet zájmů a neoprávněné vyplacení dotací Afgrofertu ve výší 450 milionů korun. Policie už začala tento případ prověřovat.
Korupce ANO v Brně: Policie vyšetřuje trestnou činnost „organizované skupiny“ na radnici Brno-střed. Jejím základem je rozkrývání korupčního zadávání veřejných zakázek v režii politiků, úředníků a podnikatelů, navázaných na brněnský okruh hnutí ANO. Ústředními postavami jsou dnes už bývalí veřejní činitelé ANO Jiří Švachula a Petr Liškutin. Zákulisní hráč Švachula, kterého do brněnské organizace ANO přivedl Jaroslav Faltýnek, je podezřelý z přijetí úplatku ve výši 8,8 milionu korun. Celkový objem pochybně přidělených zakázek může vystoupat do stovek milionů korun.
[ctete postid=“255545″ title=“Vláda chce zvýšit daně o 30 miliard korun. Navzdory proklamacím a slibům ANO“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Schillerová-daně-385×230.jpeg“ excerpt=“Zhoršující se výkon ekonomiky, nepříznivý vývoj rozpočtu a historicky nejvyšší nárůst “ permalink=“https://forum24.cz/vlada-chce-zvysit-dane-o-30-miliard-korun-navzdory-proklamacim-a-slibum-ano/“]255545[/ctete]
Jaroslav Faltýnek: Policie ve druhé větví brněnské kauzy prověřuje činnost prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Je podezřelý z ovlivňování mýtného tendru v objemu 10 miliard korun v zájmu společnosti Kapsch, za zády ministra dopravy Dana Ťoka. Policie provedla domovní prohlídky v jeho pražském i prostějovském bydlišti a zabavila mu mobil i počítač.
Milan Feranec: Klíčovou figurou Faltýnkovy klientelistické skupiny v rezortu dopravy byl Milan Feranec, současný poslanec ANO a bývalý náměstek ministra dopravy, který stejně jako Faltýnek dříve působil v manažerských funkcích Agrofertu. Policisté si v Poslanecké sněmovně ve stejné věci stáhli data z jeho mobilu.
Klára Dostálová: Loni v prosinci proběhla policejní razie na Ministerstvu pro místní rozvoj, v sídle státní agentury CzechTourism, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Jedna z domovních prohlídek se odehrála v bytě ministryně Kláry Dostálové, odkud si policie odvezla služební počítač. Vyšetřovatelé ji podezírají z dotačního podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby v době, kdy byla náměstkyní její předchůdkyně Karly Šlechtové.
Případy Adama Vojtěcha a Jaroslavy Jermanové jsou zatím nejčerstvější v řadě kauz spojovaných s představiteli hnutí ANO, které mělo vnést svěží vítr do matrixu tradičních stran. Všechno je jinak a je to právě Babišův matrix, který se utěšeně rozrůstá. Premiérova proklamace „my nejsme stejní, my jsme jiní,“ do tohoto koloritu přesně zapadá.